Na vzniku naučné stezky v Bělé nad Radbuzou se podílely i místní děti
Naučná stezka v Bělé nad Radbuzou v Plzeňském kraji vás provede kouskem malebné krajiny nad údolím řeky Radbuzy. Přestože není nabitá raritami, stojí za pozornost. Ještě před pár lety bylo totiž na jejím místě neprostupné křoví. Město nechalo upravit cesty a další nezbytnosti, do vybudování stezky, která sousedí se základní školou, se ale zapojily samy děti.
Děti pod vedením učitelů připravily podklady pro informační cedule. Je jich celkem deset a každá je tematicky jiná. Dozvíte se spoustu zajímavého ze světa rostlin a živočichů, místopisu, geografie, ale také o historii školství v Bělé nad Radbuzou. Čeština se tam, jen pár kilometrů od německých hranic, vyučuje teprve od roku 1924.
Náročná obnova zarostlé a neupravované stráně nad městečkem začala už v roce 2011 úpravou svahu, konkrétně prořezáním náletových dřevin, které tu vytvořily neprostupnou džungli. Ještě v 70. letech minulého století se sem chodilo běhat nebo na procházky. Pak na dlouhých 40 let upadl svah v zapomnění a zarostl.
S budováním naučné stezky se začalo právě u základní školy. Staré lípy a duby se tu vylouply z křoví a dnes jsou ozdobou místa. Následovaly práce na zpevnění a rozšíření chodníčků a jejich osazení dřevěným zábradlím.
Výuka pod širým nebem
V roce 2012 už byly hlavní parkové úpravy hotové, včetně příjemného dřevěného posezení na několika místech stezky.
Místní děti se při přípravě jednotlivých informačních tabulí interaktivní formou zároveň učily povinnou látku. Biologii, dějepis, zeměpis. A kdyby náhodou třeba něco zapomněli, například co žije v trávě, mohou si sem kdykoli doběhnout a učivo si oživit.
Tabuli o geologii doplnily ještě přivezené kameny, skutečné vzorky hornin z okolí. Další infotabule přibližují návštěvníkům historii a zeměpis Bělé nad Radbuzou a okolí nebo tipy na výlety. Přípravou materiálů pro tabule naučné stezky zapojení žáků do projektu neskončilo. I dál se starají o její údržbu.
Na začátku respektive konci stezky, protože je okružní, se nacházejí venkovní posilovací stroje. To kdyby někomu nestačila svěží asi půlkilometrová procházka po nijak náročné stezce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident vloni udělil pro boj na Ukrajině 40 povolení, 74 žádostí zamítl. Mezi uchazeči byly tři ženy
-
Dramatické dopady změn klimatu uvidíme v polovině století, pokud něco neuděláme, říká meteorolog Žák
-
Polsko se cítí být na koni a chce být lídrem Evropy, říká zpravodajka k začátku předsednictví v Unii
-
Dva republikáni po poradě s lídry změnili hlasy. Johnson se tak stal šéfem americké sněmovny