Na zámečku v Jablonném kdysi odpočívali poštovní kurýři. Dnes slouží výstavám
Velmi nenápadně stojí v ulici Zdislavy z Lemberka v Jablonném lovecký zámeček Pachtů z Rájova. Budova má přitom za sebou bohatou a zajímavou historii. Původně měla být sídlem nadlesního, později se z ní stala stanice jízdní pošty. Pamětní desky připomínají vzácné návštěvy, třeba císaře Josefa II. nebo Napoleona I.
Poštovní stanice byla v Jablonném zřízena kvůli výhodné poloze zámečku. „Zámeček ležel při významné obchodní stezce, která vedla z Prahy do Žitavy právě přes Jablonné, takže se to hodilo,“ říká historik Jaroslav Slabý.
Pošta ale dříve nesloužila pouze k doručování zásilek, ale i k dopravě osob. „Zámožnější šlechtici, když potřebovali poslat nějaký dopis, nespoléhali se jen na poštu, ale zaplatili si i nějakého kurýra,“ vysvětluje historik z Jablonného v Podještědí. Stanice jízdní pošty, kde si mohli cestující na dlouhé cestě také odpočinout, vznikla dekretem Marie Terezie v roce 1751. Poslední poštmistr úřadoval na zámečku do roku 1897, poté se úřad přesunul do budovy současné pošty.
V budově zůstalo sídlo Okresní hospodářské záložny a četnické stanice. Od roku 1948 se do prostor přestěhovala mateřská školka, po roce 1973 je využívaly děti k mimoškolním aktivitám. V současné době zámeček vlastní město. Po rekonstrukci slouží k příležitostným výstavám, koncertům nebo schůzkám městských spolků, v přízemí je cukrárna.
Zámeček v Jablonném v historii hostil hned několik významných osobností, což připomínají dvě pamětní desky umístěné na přední straně budovy. Dva dny tu měl například strávit císař Josef II., jeden letní den tu v roce 1813 prožil i Napoleon Bonaparte. Jeho dalším cílem byla bitva u Lipska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Celé to bylo bílé, obalené sněhem.‘ Mrazy dělají problém čidlům nového drážního zabezpečovače
-
‚Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky
-
Jestli má Írán atomovku, ví jen Alláh. Nastala by renesance jaderných zbraní, upozorňuje expert
-
Spolek s vazbou na ukrajinské separatisty vydal knihu u nakladatelství KSČM. To spolupráci popírá