Na zámku Radíč se z holčiček stanou princezny a z kluků rytíři-gentlemani
Barokní zámek Radíč najdete v malé stejnojmenné vísce u Sedlčan na Příbramsku ve středních Čechách. Jednopatrový zámeček vznikl v období raného baroka na místě, kde kdysi stávala rytířská tvrz. Dnes je místem, kde získáte pocit, že jste přišli do pohádky.
Čtyři zámecká křídla uvnitř svírají malý arkádový dvůr, který se dnes využívá ke společenským událostem. Interiér zámku je bohatě vyzdobený štukaturami a malbami ze 17. století, které se z velké části dochovaly dodnes. Zámek Radíč je dnes ale především místem, které si užijí zejména děti. Právem se mu říká „Zámek rytířů a princezen“.
Návštěvu si užijete už při příchodu do zámeckého areálu. První, kdo vás přivítá, bude jedenáctiletý poník Šemík, která vozí děti i dospělé zájemce po zámecké zahradě. Prohlídky zámku probíhají tak, že holčičky dostanou čarovné hůlky a kluci čarovné meče. Potom už je potřeba si pouze zapamatovat kouzlo, díky kterému se každé dveře zámku otevřou.
V zámecké ložnici si holčičky mohou vyzkoušet, jestli jsou princezny podle pohádky Princezna na hrášku. Aby se každá holčička během návštěvy zámku stala skutečnou princeznou, je pod tenkou matraci místo hrášku pro jistotu položen vlašský ořech. Oblíbený je také vstupní Růžový budoár, kde se dámy připravovaly do společnosti a vše tu ladí do růžova.
Rytíři a princezny si mohou užít zámecký ples
Nejoblíbenější částí zámku je ovšem prostorná místnost, kde je zároveň umístěn budoár pro princeznu a dětská zbrojnice plná zbraní. Jsou tu všechny zbraně, které kdysi rytíři potřebovali – halapartny, kopí, meče, sekery i ochranné štíty a helmy s rytířským oblekem. Vše je samozřejmě vyrobeno z lehkých a bezpečných materiálů, takže si děti mohou brnění i zbraně bez obav vyzkoušet.
Pro holčičky jsou v budoáru připraveny dlouhé řady překrásný šatiček nejrůznějších velikostí, přibližně tak pro dívky od 3 do15 let. Na zámku Radíč mysleli ale i na maminky, které se mohou se svými ratolestmi na bál vypravit také. Na velkém zrcadle visí navíc mnoho nezbytných doplňků - vějíře, korále či paruky. A vyzkoušet si můžete i Popelčiny střevíčky.
Bývá zvykem, že si princezny a rytíři nakonec společně zatančí a od průvodkyně dokonce obdrží základy společenského chování. Rytíři ještě před vyzváním princezen k tanci vyslechnou rady, jak být správným gentlemanem, a zámecká veselice může začít. Při každé návštěvě jsou přímo na zámku pořizovány fotografie, které jsou pak pro princezny a rytíře krásnou památkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Izraelci v Jeruzalémě zadrželi dva francouzské policisty. Vztahy obou zemí se nadále zhoršují
-
Novým předsedou Pirátů bude Hřib, nebo Wagenknecht. Rozhodne druhé kolo
-
Muzika nakopnutá válkou. Jak invaze změnila ukrajinskou hudební scénu?
-
Lidem z etnických menšin v USA přišly rasistické SMS. Mají podle nich nastoupit na nucené práce