Nad Bedřichovem je nejvýše položená česká přehrada. Tmavé vody se bát nemusíte

4. srpen 2016
Přehrada má rozlohu přibližně dvaačtyřicet hektarů a vybudována byla na počátku 20. století

V letních dnech nabízí příjemné osvěžení. Svou rozlohou sice není největší, zato je nejvýše položená v Čechách. Řeč je o vodní přehradě Na Černé Nise nad Bedřichovem v Jizerských horách, které se také říká Bedřichovská. Je jednou z několika jizerskohorských přehrad, která přitahuje kroky turistů i zájemce o koupání.

„Přehrada má rozlohu přibližně 42 hektarů a vybudována byla na počátku 20. století, přesně v rozmezí let 1902 až 1905,“ popisuje vodní dílo pracovnice bedřichovského infocentra Gabriela Hozdová, pro kterou je přehrada odjakživa oblíbeným místem.

Z Bedřichova se k přehradě dostanete po žluté turistické značce. „Půjdete směrem na Šámalovu chatu, která stojí na místě bývalé sklářské osady. Před Novou loukou pak odbočíte vlevo. Anebo se k ní můžete dostat ze sedla Maliníku po zelené, jsou to přibližně čtyři kilometry,“ říká Gabriela Hozdová.

Zajímavostí bedřichovské přehrady je i hodně tmavě zabarvená voda. „Voda je tmavá, protože v Jizerských horách je hodně rašelinišť, a právě proto je zbarvená do hněda. Údajně je i léčivá, prý si sem v minulosti lidé jezdili léčit různé kožní potíže,“ vysvětluje Gabriela Hozdová.

Kolem přehrady se můžete navíc projít po novém dřevěném povalovém chodníku, který vás dovede ke Gregorovu kříži. Až tedy někdy budete v okolí Bedřichova, udělejte si k této vodní ploše výlet. Příjemně vás osvěží už od pohledu.