Nad obcí Lipovec vzniká při mrazech utajený ledový poklad. Každý den mění podobu

5. březen 2018
Ledopád nad Lipovcem má asi deset metrů na výšku

Mrazivé počasí nepřináší jen útrapy, ale dokáže i příjemně kouzlit. Teploty hluboko pod nulou způsobí, že zamrznou rybníky a řeky a svoji ledovou podobu získávají i horské bystřiny. A tak vás může nečekaným ledopádem překvapit zimní procházka krajinou, kterou třeba dobře znáte.

Jeden krásný ledový útvar se nachází na bystřině, která pramení na úpatí Železných hor mezi obcemi Lipovec a Bílý Kámen na Chrudimsku a vlévá se do Starkočského potoka. Po sto metrech od pramenu se dostává na hranu skály a po ní stéká prudce dolů. A když teploty klesnou k 15 stupňům pod nulou, stačí dva dny a skála se zahalí do souvislého ledového krunýře.

Voda pod ním i po jeho povrchu ale stále stéká, a tak se ledopád každý den mění. Závisí pak na průběhu teplot, na množství vody a na slunci, které do úzké úžlabiny v odpoledních hodinách pouští své paprsky, jaký bude mít ledopád sílu a tvar a také jak dlouho na skále vydrží. Ledopád je vysoký asi deset metrů a v nejširším bodě má přibližně tři metry.

K ledopádu nad Starkočským potokem můžete dojít hned třemi cestami. Buď od Lipovce polní cestou k rybníku a pak už přímo vzhůru, nebo z druhé strany od osady Bílý Kámen, anebo od vesnice Březinka. Ledopád najdete na území Chráněné krajinné oblasti Železné hory a podle toho by se měl návštěvník při jeho hledání chovat.

Vlastimil Hloupý ze společnosti Přátelé Železných hor objevil tento ledopád úplnou náhodou, při jedné z jeho procházek lesem. Ledopád popsal a pro zájemce k němu pořádá výpravy. Ledopád totiž není zanesen v žádné mapě a často o něm nevědí ani místní obyvatelé. Cestu se ale nedoporučuje příliš odkládat, protože jakmile se teplota dostane do plusových čísel, ledopád se začíná měnit ve vodopád.

Poslední úsek se jde po zamrzlé hladině potoka

A pokud k němu budete chtít zamířit, nezapomeňte na dobré obutí. A třeba se výlet k ledopádu stane vaší každoroční tradicí. Jisté je, že bude pokaždé vypadat trochu jinak. A pokud byste k němu chtěli vyrazit i s odborným doprovodem, můžete si domluvit bezplatnou výpravu k ledopádu na této adrese.