Nadání je touha

28. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výtvarnice a pedagožka Friedl Dicker-Brandeis

Tak se jmenuje výstava věnovaná výtvarnici a pedagožce Friedl Dicker-Brandeis. Bulharsko si letos připomíná 75. výročí záchrany tamních Židů před deportací do táborů smrti. A svátek Nového roku stromů, tedy úcta ke všemu živému.

Nadání je touha – tak se jmenuje výstava věnovaná výtvarnici a pedagožce Friedl Dicker-Brandeis. Najdete ji v galerii Rakouského kulturního fóra v Praze.

Včera si Česká republika spolu s dalšími zeměmi připomněla Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti. 27. ledna 1945 byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. 9. října 1944 v Osvětimi zahynula právě i výtvarnice a pedagožka Friedl Dicker-Brandeis.

Před deportací do Osvětimi působila jako vychovatelka v dívčích a chlapeckých domech v Terezíně, vyučovala zde výtvarnou výchovu a věnovala se i arteterapii. Před svým odchodem do Osvětimi nechala v kufru na půdě ukrýt stovky dětských výtvarných děl, která se po válce dostala do pražského Židovského muzea. S tvorbou této umělkyně se můžete na výstavě seznámit. Podrobnosti se dozvíte od Jany Slavíkové.

Výtvarnice a pedagožka Friedl Dicker-Brandeis

Bulharsko si letos připomíná 75. výročí záchrany tamních Židů. Na jaře roku 1943 totiž mělo dojít k jejich deportaci do táborů smrti, ale bulharští poslanci, představitelé pravoslavné církve, občanská společnost a nakonec i car se proti ní postavili. Zachránili tak 48 tisíc Židů. A Jana Šustová nás pozve na dvě akce, které se v Praze konají nejen u příležitosti tohoto výročí, ale i k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.

Na tuto středu, 15. den hebrejského měsíce švat, připadá židovský svátek Tu bišvat, svátek Nového roku stromů. Historicky souvisí s počátkem nového vegetačního cyklu. Je však též příležitostí připomenout si obecnou zásadu judaismu významnou i pro dnešní ekologická snažení. O tématu bude mluvit Leo Pavlát.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio