Najdete ji? Tajemná skála Baba se ukrývá nad řekou Úslavou

30. listopad 2015
Česko – země neznámá

Jsou místa, ke kterým dodnes nevedou turistické trasy, a přesto jsou plná „nej“. Jedním ukrytým kouskem přírody je i skála jménem Baba nad řekou Úslavou na Plzeňsku. Podle mnohých se jedná o vůbec nejhezčí skálu nad řekou. Zároveň jde zcela bezpečně o vůbec nejvyšší skalní masiv široko daleko.

Baba měří přes padesát metrů a její obnažená část má něco přes dvacet metrů. Na první pohled vás zaujme barva skály. Je temně černá díky hornině zvané buližník. Jde o vyvřelou podmořskou lávu, která se tu po miliony let udržela díky svojí houževnatosti a tvrdosti.

Skále se říká Baba odpradávna. Asi proto, že její tvar připomíná shrbenou stařenu. Někdo v ní ale vidí třeba hlavu hrdého orla a i vás by jistě napadla další připodobnění.

Skálu a celý pravý břeh řeky Úslavy obklopuje listnatý, převážně dubový les. Zblízka si všimnete mohutných puklin ve skále i úžasné symbiózy živého s neživým. Na skále se daří borůvčí a lišejníkům, ale také třeba různě pokrouceným borovicím a břízám.

Místy už skálu pokryly lyšejníky

Stromy dodávají už tak bizarní „shrbené babě“ na ještě větší tajemnosti. Na strmém svahu dolů k řece je vidět množství kamenů, které byly kdysi součástí skalního masivu.

Skála se tyčí nad klikatící se řekou Úslavou v údolí. A výhled do okolí je úžasný. Vidět jsou třeba nedaleké Blovice nebo na protějším kopci zřícenina hradu Vlčtejn. Na samotnou skálu si asi troufnou jen ti neodvážnější. Dokládají to i skoby na několika místech. Baba prý bývá oblíbeným místem horolezců.

A kudy k Babě? Nejlépe se sem dostanete od východu z nedaleké obce Zdemyslice. Z ní se vydáte pěšky polní cestou a lesem do kopce. Cesta ke skále není značená, ale určitě budete mít štěstí. Znatelná je vyšlapaná pěšina.

autoři: Pavel Halla , redakce
Spustit audio