Národní zemědělské muzeum v Praze vypráví příběh o všem mezi zemí a talířem

6. březen 2018
Expozice ladí oku a baví

Přátelská. Tak se dá jednoduše označit instituce, která letos slaví sté narozeniny. Národní zemědělské muzeum v Praze vypráví příběh zemědělství, tedy příběh o všem mezi zemí a talířem. Bývá plné rodin s dětmi, protože každému má co nabídnout. Ve funkcionalistické budově z konce 30. let najdete na Letné spoustu zajímavých expozic.

U nejmenších návštěvníků hraje prim gastronomická herna, u dospělých zase expozice rybářství. A u všech věkových kategorií má úspěch podzemní expozice nazvaná Jede traktor se simulátorem jízdy, historickými traktory a také depem, kde mohou malí řidiči traktorů svoje stroje „opravovat“. A dokonce si lze vyzkoušet trenažér dojení. V teplých měsících je lákavá nově otevřená střešní vyhlídka na Prahu, kde si můžete v létě udělat piknik.

Instituce oficiálně vznikla 28. září 1918 založením spolku České zemědělské muzeum. Záhy po vzniku republiky se spolek transformoval na Československé zemědělské muzeum, ústav pro studium a povznesení venkova. Základ muzejní sbírky tvořily předměty vystavené na Jubilejní zemské výstavě v roce 1891 a na Národopisné výstavě v roce 1895. Sbírky byly krátce uloženy v paláci Sylva-Tarrouca pražské v ulici Na Příkopě, od roku 1902 v takzvané jízdárně v letohrádku Kinských na Smíchově.

Muzeum se od samého počátku potýkalo s nedostatkem prostoru. Proto v 30. letech vznikl projekt na výstavbu nové hlavní budovy v Praze na Letné. Vyrostla v letech 1937 až 1939 jako společný projekt s budovou Národního technického muzea podle projektu architekta Milana Babušky a stala se významnou památkou českého funkcionalismu. Těsně po dostavbě ji ale zabrala německá okupační armáda.

Stěhování sbírek

Po válce se sice navrátila muzejním účelům, ale už v roce 1950 budovu Státní dislokační komise dočasně uvolnila pro potřeby nově vzniklých projekčních organizací (Stavoprojekt). Muzeum se přesunulo do části zámku Konopiště a do zámku Kačina u Kutné Hory. Sbírky se v průběhu dalších desetiletí stěhovaly doslova po celé republice. Do své původní budovy na Letné, zdevastované nevhodnými provizorními vestavbami, se muzeum vrátilo až roku 1994 a ihned zahájilo postupnou rehabilitaci.

Trenažér dojení

Národní zemědělské muzeum vypráví příběh zemědělství. O tom, jak člověk putoval, sbíral a lovil, začal obdělávat půdu a lovit zvířata, postavil si obydlí, našel způsob jak skladovat a upravovat potraviny. Pečoval o pole, lesy i rybníky, udržoval zvyky a tradice, ale také vynalézal nové věci, aby mu ulehčily práci. Učil se a poznával, že všechno souvisí se vším.

V muzeu můžete navštívit expozice Rybářství, Myslivost, Gastronomie, Jede traktor, Laboratoř ticha, Selský dvorek s živými zvířaty, Živou zahradu výhledů na střeše muzea. Nebo už brzy otevřenou expozici Zemědělství a další. Všechny části jsou interaktivní. Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.