Národopisec Vojta Náprstek vybudoval v Praze muzeum, ve kterém to voní dálkami
Český vlastenec, národopisec, mecenáš a zapálený bojovník za pokrok. To byl Adalbert Fingerhut. My ho známe pod jeho počeštěným jménem Vojta Náprstek. Během studií práv se v roce 1848 zúčastnil povstání v Praze i ve Vídni. Revoluce byla potlačena a on odešel do emigrace.
Ve Spojených státech se živil jako truhlář, nádeník, knihkupec. A politik. Za velkou louží prožil deset let a jeho knihkupectví se stalo místem setkávání přistěhovalců z Čech. Byl také členem vládní expedice, jejímž úkolem bylo prozkoumat indiánský kmen Dakota. A to ho pravděpodobně nasměrovalo k národopisu.
Do Prahy se vrátil v roce 1858. Rodinný pivovar U Halánků na dnešním Betlémském náměstí proměnil na centrum české inteligence. O pár let později svůj rodný dům přeměnil na České průmyslové (dnešní Náprstkovo) muzeum. Významným sponzorem muzea byla jeho matka. Do sbírek přispívali známí cestovatelé: Emil Holub nebo Josef Kořenský, také zoolog Antonín Frič a jazykovědec Bedřich Hrozný.
Když bývalý rodinný pivovar přestal potřebám muzea stačit, dal Náprstek postavit budovu novou. A to nebylo zdaleka vše. Vojta Náprstek stál také, společně s dalšími nadšenci, v roce 1888 u zrodu Klubu českých turistů. Stal se dokonce jeho prvním předsedou.
Čtenářky pentalogie Vladimíra Neffa si jistě vzpomenou na Americký klub dam, o jehož vzniku se tam píše. I za tím stál Vojta Náprstek, po boku spisovatelky Karoliny Světlé a dalších českých vlastenek.
Jako jeden z prvních Čechů si přál být zpopelněn. Protože to tehdejší zákony neumožňovaly, musely být jeho ostatky převezeny do sousedního Saska. V závěti přiřkl Náprstek svůj majetek muzeu. A to včetně 46 tisíc svazků knih. Říká se, že ve své době byla jeho knihovna tou nejobsáhlejší mezi soukromými knihovnami u nás.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí v Praze můžete navštívit i dnes – denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily osm lidí v Libanonu, 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Macron neměl moc na výběr. Levicový premiér by pro něj byl ekonomickým postrachem, míní novinář
-
Volbami může zamíchat nízká účast, upozorňuje politolog Novotný a očekává ‚výprask‘ vládních stran