Nasbírejte si semena rostlin. Krásnou zahrádku budete mít i další roky
Nadchli vás na vaší zahradě letničky? Krásně kvetly, sousedky vám je chválily a vy byste si přáli, aby záhon hýřil barvami i za rok. Nasbírejte si tedy semínka oblíbených krasavic. Víme, kdy je vhodná doba pro sběr a jak semena správně uchovávat.
„Můžeme si nasbírat semínka všech druhů letniček i dvouletek. U letniček pravých je to nakonec jen jediný způsob, jak je rozmnožit. Množí se totiž pouze semeny, tedy generativně,“ vysvětluje Alena Nováková. „Pokud se rozhodneme, že si semena letniček nasbíráme sami, musíme se smířit s tím, že se rostliny po výsevu nemusejí zcela podobat těm, ze kterých jsme semínka odebrali. Je to zaviněno určitou mírou samosprašnosti nebo cizosprašnosti těch rostlin.“
Čas pro sběr semen nastává tehdy, kdy semeníky zhnědnou a zasychají. Existují ale i výjimky. U některých druhů (macešky, luhomílek, hlazenec) vypadávají světlá semena z ještě zelených semeníků. Nepraktičtější je v době zrání jednotlivé rostliny prohlížet, a když vidíme, že semeníky se otevírají a semínka začínají vypadávat, nastal správný čas pro jejich sběr.
Sbíráme výhradně za suchého počasí, raději odpoledne (pokud je po ránu rosa). Nejjednodušší je posbírat celé semeníky do papírového sáčku. Ten necháme otevřený a uložíme do suchého interiéru. Třeba na půdu, nesmí tam ale svítit přímé slunce a vanout příliš silný proud vzduchu.
Až semeníky doschnou, semínka většinou sama vypadají, zbytek vydrolíme, vyklepeme. Semínka uložíme do papírového sáčku nebo třeba do obálky. Označíme jménem rostliny a rokem sklizně. Uložíme do papírové krabice v suchém a chladnějším interiéru. Semena si většinou udrží klíčivost 2 až 4 roky.
Trvalky se na rozdíl od většiny letniček velmi snadno množí vegetativně. Semenem je množíme pouze v případě, kdy nepřirůstají, nedělají oddělky nebo potřebujeme získat velký počet jedinců najednou. Pak se to vyplatí. Často se semenem množí třeba kokardy (neochotně vytvářejí trsy a poskytují materiál pro řízkování).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.