Natřít kmen bílou barvou? Předejdete velkým problémům

1. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Od bílé barvy na kmenech stromů se odráží sluneční paprsky. Nedochází tak k poškození kůry

Období končící zimy a začínajícího jara může být nebezpečné pro kmeny stromů. Sluníčko, které nabírá na síle, se do nich opírá a dřevo prohřívá. Prudké noční zchlazení ale může způsobit mechanické poškození kmene.

Vznikají tzv. mrazové desky – pukliny, které obnažují dřevo stromu. To je velmi nebezpečné. Přes tyto rány se dostává do rostliny velké množství houbových nemocí. „Tím, že natřeme kmeny bílou barvou, dochází k tomu, že sluníčko se odráží, kmen se neprohřeje a nedochází tak k poškození kůry,“ říká zahradník Chlouba.

Nátěr lze aplikovat na stromy všeho druhu. Určitě pak na stromy okrasného charakteru, které mají zelenou kůru, jako je jerlín, štědřenec, lípy, některé druhy javoru.

Bílou barvou se natírají především mladé rostliny. Staří zahradníci ale neopomíjeli ani stromy letité, používali klasické vápno nebo latex. Nátěrem se omezí i velké množství škodlivého hmyzu, žijícího pod kůrou.

Spustit audio