Natřít kmen bílou barvou? Předejdete velkým problémům

1. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Od bílé barvy na kmenech stromů se odráží sluneční paprsky. Nedochází tak k poškození kůry

Období končící zimy a začínajícího jara může být nebezpečné pro kmeny stromů. Sluníčko, které nabírá na síle, se do nich opírá a dřevo prohřívá. Prudké noční zchlazení ale může způsobit mechanické poškození kmene.

Vznikají tzv. mrazové desky – pukliny, které obnažují dřevo stromu. To je velmi nebezpečné. Přes tyto rány se dostává do rostliny velké množství houbových nemocí. „Tím, že natřeme kmeny bílou barvou, dochází k tomu, že sluníčko se odráží, kmen se neprohřeje a nedochází tak k poškození kůry,“ říká zahradník Chlouba.

Nátěr lze aplikovat na stromy všeho druhu. Určitě pak na stromy okrasného charakteru, které mají zelenou kůru, jako je jerlín, štědřenec, lípy, některé druhy javoru.

Bílou barvou se natírají především mladé rostliny. Staří zahradníci ale neopomíjeli ani stromy letité, používali klasické vápno nebo latex. Nátěrem se omezí i velké množství škodlivého hmyzu, žijícího pod kůrou.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.