Názvy svátku Pesach, vzpomínka na oběti šoa a židovská minulost Prahy

24. březen 2013

V úvodní, náboženské části pořadu si povíme o židovském svátku Pesach. Poté, v návaznosti na minulé vysílání, budeme pokračovat v našem mapování židovské minulosti pražských Vinohrad.

Hovořit budeme s Markem Šlechtou, sbormistrem souboru Geshem, který stojí za pozoruhodnou připomínkou obětí terezínského rodiného tábora v Osvětimi.

Připomeneme oblíbeného česko-židovského spisovatele Otu Pavla a budeme informovat o nejbližších kulturních a osvětových pořadech Židovského muzea v Praze. Na samý závěr dnešní půlhodiny jsou připraveny krátké zajímavosti z židovského světa.

Pořad s hudbou (pouze k poslechu):

Pořad bez hudby (k poslechu i ke stažení):

autor: Leo Pavlát a kolektiv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.