Nedělní Noční linka: Jak se (my, Češi, Moravané a Slezané) vidíme

20. září 2020

Jací jsme? Šetrní nebo bohémové? Pracovití nebo líní? Přímí nebo záludní? Optimisté nebo skeptici?

Stereotypy mohou často zkreslovat, ale přesto jste jistě někdy alespoň zaslechli „pije jako Dán”, „lakomý Skot” nebo „mladý Ital v zimě nepracuje a v létě tančí”. Takových národních charakteristik jistě najdete i více, ale jak vlastně vidíme sami sebe?

A jak nás vidí naši sousedé z Polska, Slovenska a německy hovořicích krajů? Jako národ Švejků? Jako smějící se bestie? Platí, že co Čech, to muzikant? Jsme upřímní a pracovití nebo záludní a koukáme jak se vyhnout povinnostem?

V dnešní Noční lince se možná dozvíme něco o jiných národech, ale snad toho bude víc o nás samotných. Ptát se na váš pohled bude Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.