Nedělní Noční linka: Žně – symbol léta, nebo nekonečné martyrium?

2. srpen 2020

Letos začaly žně oproti předchozím letům na jihu Čech později. A nejen v tomto kraji. Loni na konci července měli jihočeští zemědělci sklizenou většinu úrody, letos ve stejnou dobu kromě ozimého ječmene nic.

Do polí nemohli vjet kvůli deštivému létu, pole byla místy tak podmáčená, že by s technikou zapadli. Až v posledních deseti dnech se dočkali několika slunečných dnů za sebou, díky kterým začali se sklizní i dalších plodin.

Co připraví příroda, může člověk odhadnout, ale ne přesně naplánovat. Proto je práce v zemědělství adrenalinem, závazkem, ale pro mnohé také něčím, co se nedá opustit. Byť je každý rok jiný a některé situace přináší infarktové stavy.

Proč byste práci v zemědělství za nic nevyměnili? Nebo jste naopak porušili rodinné tradice a už se nechcete dřít při sklizních? Jak se změnily žně? Ať už z pohledu vás, kdo se na nich od dětství podílíte, nebo vás, pro koho jsou „jen“ symbolem léta? Jaká je letošní úroda? Díky čemu se dá vydržet, i když je každý rok co do počasí, škůdců, výnosu… jiný?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.