Nejkratší železniční trať v Česku najdete na Svitavsku. Měří jen něco málo přes čtyři metry
Nejkratší úsek železnice a nejkratší koleje v Česku najdete na okraji obce Sebranice na Svitavsku v Pardubickém kraji. Přestože jsou koleje plně funkční, vlak po nich docela jistě neprojede. Leží totiž na okraji pole, na mezi, hned pod vzrostlou lípou. A měří jen něco málo přes čtyři metry.
Unikátní železniční trať, zapsaná v České knize rekordů jako nejkratší v Česku, vznikla díky snahám a recesi Spolku archaických nadšenců ze Sebranic. Inspirovala je skutečnost, že mezi Litomyšlí a Poličkou měla kdysi vést železniční trať.
Tento plán byl skutečně připravený C. K. dráhami v roce 1910 a trať měla procházet směrem od Litomyšle obcemi Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice a Střítež. Dráhy už dokonce začaly jednat o pozemcích s jejich majiteli a trať vytyčovat.
Spolku archaických nadšenců se kromě dobových materiálů v archivech podařilo nalézt také kilometrovník. Kamenná značka s údajem 10,9 byla objevena na okraji pole u obce Horní Újezd, což by skutečně odpovídalo vzdálenosti od Litomyšle. Výstavba trati mezi Litomyšlí a Poličkou se ovšem nikdy neuskutečnila. Projekt byl finančně náročný a pravděpodobným důvodem, proč se vlastně nezačalo stavět, byl i začátek první světové války.
Nejkratší koleje odhalili členové Spolku archaických nadšenců jako „Pomník nikdy neexistující trati“ na svátek sv. Václava v roce 2007, při oslavách 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice. Koleje leží přesně v místě, kde kdysi měla stát sebranická železniční stanice - u kapličky na Kněžství.
Čtyři metry dlouhé kolejnice, pražce a klasický rozchod
Železniční trať je dlouhá 4 090 milimetrů a koleje mají standardní klasický rozchod 1 435 milimetrů. Přeměřit je přijel komisař pelhřimovské agentury Dobrý den a do České knihy rekordů je pak zapsal jako nejkratší funkční železniční trať v Česku
Na koleje umístil Spolek archaických nadšenců také část soukolí z lokomotivy. Poblíž kolejí stojí tabulka Naučné stezky Sebranice s vysvětlujícími informacemi o Pomníku.
U kapličky a Pomníku nikdy neexistující trati se nezastavují jen turisté. Spolek archaických nadšenců, který si založila rodina Kmoškových ze Sebranic, miluje recesi. A tak se u kolejí každoročně na svátek svatého Václava pravidelně schází nejen členové spolku, ale i jejich přátelé ze širšího okolí.
Ke kolejím všichni přicházejí v dobovém prvorepublikovém oblečení. Každý rok zde vytvoří v cimrmanovském duchu tzv. „živý obraz“. Téma je vždy nějakým způsobem spojené s železnicí, ať už je to čekání na vlak, příjezd vlaku do Sebranic nebo svatba c. k. vrchního vechtra železniční stanice Sebranice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Obránci Mariupolu se vracejí domů. V ruském zajetí prožili mučení, které je vizuálně velmi postaršilo
-
ONLINE: Poslanci řeší nedůvěru vládě. ‚Drogový boss Escobar byl oproti kabinetu břídil,‘ srovnává Koten
-
‚Říkáme jim Mandragory.‘ Česká firma představuje na pařížském leteckém veletrhu pískající drony
-
Týrání olympijského vítěze soud otci neprokázal, ‚bičování‘ dcery ano. Co odhalila severská kauza?