Nejmenší pražský dům hledejte v Anežské ulici. Kdysi v něm prý sídlil nevěstinec

Nejmenší pražský dům hledejte v Anežské ulici. Kdysi v něm prý sídlil nevěstinec
V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853. Architektem byl Josef Liebel. O 10 let později ho doplnila třetí část, myšleno počtem místností do hloubky domu. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.
Anežská ulice vede od Haštalského náměstí k areálu Na Františku. Ulice nese jméno po Anežce České od roku 1870.
V klášteře svaté Anežky České na konci Anežské ulice sídlí jedna z expozic Národní galerie v Praze. K vidění je tam středověké umění v Čechách a střední Evropě mezi lety 1200 a 1550. Anežský klášter býval klášterem klarisek a minoritů a patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Ve 13. století ho založila přemyslovská princezna Anežka Česká spolu se svým bratrem, králem Václavem I. Do nově zbudovaného kláštera záhy vstoupila a žila v něm v čele řeholní komunity až do své smrti.
„Po celý rok jsou zdarma přístupné také obě klášterní zahrady,“ říká historička Jaroslava Nováková. Prohlídkový okruh vás provede architekturou kláštera a sochařskými díly předních českých umělců.
Ale abychom se vrátili k pražským nej. V Praze objevíte nejen nejmenší dům v Anežské ulici, ale i další zajímavé rekordy. Například nejhlubší stanice metra je 53 metrů pod povrchem na náměstí Míru.
Největším pražským náměstím je Karlovo náměstí. S rozměry 130 na 510 metrů je největším nejen v metropoli, ale i u nás v republice a zároveň i jedním z největších v Evropě.
A nejstarší pražské nádraží stojí v Dejvicích, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.
A nejdelší pražskou ulicí je Strakonická. Ujet je po ní možné 15,5 kilometru. Začíná na Smíchově a končí až na hranici metropole. Cestou protíná celkem pět pražských čtvrtí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová mi nebude koukat přes rameno, říká nový šéf pražských vrchních žalobců Štěpánek
-
Solární baroni zastání u Ústavního soudu nenašli. Stát nadále vymáhá 43 milionů, firma chce do insolvence
-
‚Policajt‘ Amerika a hra o finanční řád světa. Proč chce Trump oslabit dolar a má Čína eso v rukávu?
-
Vládní partneři, ale zároveň hlavní konkurenti. Největší voličské překryvy mají Spolu a STAN