Nejmladší odbojář Olda Doleček se do hájovny Na Luhu už nevrátil. Má u ní pomník
Přímo u železniční trati mezi Ústím a Brandýsem nad Orlicí v Pardubickém kraji stojí hájovna, které se říká Na Luhu. Hájovna kdysi patřila baronu Parischovi, stejně jako lesy kolem, a stála tu ještě dřív, než kolem ní začaly jezdit vlaky. Dnes před ní stojí pomník připomínající hrůzy druhé světové války.
Do hájovny se po zabrání Sudet nastěhovala rodina hajného Dolečka a hned od začátku války se aktivně zapojila do odboje. Tatínek, který jako místní hajný znal dobře terén, budoval v lese úkryty pro partyzány i lidi prchající před gestapem. Maminka s šestnáctiletou Hankou sháněly po vesnicích jídlo a oblečení a dvanáctiletý Olda dělal spojku. Coby malý chlapec byl při svých cestách do školy nenápadný.
V hájovně našli pomoc parašutisté i představitelé místní odbojové skupiny Obrana národa Josef Kábele a Josef Svatoň. Hájovna fungovala jako důležité konspirační místo i přes to, že v podkroví se ubytovala skupina německých vojáků, kteří hlídali trať. V březnu 1943 došlo ale k velkému zatýkání a krutým výslechům, během kterých byla prozrazena i rodina Dolečkova.
11. března byli všichni členové Dolečkovy rodiny zatčeni a odvezeni k výslechům do Pardubic. Bití a týrání nebyl ušetřen ani tehdy patnáctiletý Olda, vyšetřovatele přivádělo jeho mlčení k šílenství. Po třech měsících pak byli všichni převezeni do Malé pevnosti Terezín, kde čekali na soud.
Na podzim roku 1943 byl v Drážďanech otec Čeněk Doleček odsouzen k trestu smrti a o tři měsíce později popraven. Maminka dostala šest let káznice, dcera Hanka čtyři roky v koncentračním táboře a Olda byl poslán do Policejního tábora pro ochranu mládeže v Moringenu. Jel tam ovšem s poznámkou R.U. – Rückkehr unerwünscht, tedy návrat nežádoucí. Byla to pomsta německých vyšetřovatelů, kteří nedokázali zlomit patnáctiletého chlapce, aby mluvil a vyzradil další lidi.
Smutný konec války
Po válce se setkala jen maminka s Hankou. Olda se konce války sice dožil, ale v tak špatném zdravotním stavu, že se domů už nepodíval. Na chlapcích byli v táboře v Moringenu prováděny nelidské pokusy, díky kterým byl Olda na konci války slepý a chromý. Velmi si přál vrátit se domů, ale na cestu už neměl dost sil. Zemřel 24. srpna 1945. Jeho ostatky leží dodnes na hřbitově v Göttingenu. Rodina se je pokoušela v roce 2005 převézt do Čech, ale kvůli vysoké ceně nakonec od převozu upustila.
U hájovny Na Luhu dnes stojí pomník připomínající tragický osud rodiny Dolečkovy, u kterého se každý rok na začátku května koná vzpomínkové setkání. Pravidelně na něj jezdí i jedenadevadesátiletá Hanka Faltusová, která dnes žije se svou rodinou v Žamberku a která se za svobodna jmenovala Dolečková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko udeřilo na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. ‚Cílem je morálka Ukrajinců,‘ říká analytik
-
‚Angelo, odpusťte mi.‘ Putin se omluvil Merkelové za to, že ji v roce 2007 vyděsil svým psem
-
Unijní diplomacii přebírá ,Železná lady Pobaltí’. Kreml na ni vydal zatykač, známá je díky jeho ostré kritice
-
Rvačka v parlamentu vypovídá o stavu společnosti. Srbsko už není plně demokratické, míní analytička