Nejmocnější muž protektorátu K. H. Frank byl odsouzen k trestu smrti. Jeho oběšení přihlíželo v Praze na pět tisíc lidí
Možná si řeknete, že popravovat zločince před očima tisícihlavého davu je výjev ze středověku nebo maximálně z období Velké francouzské revoluce. A tak vás možná překvapí, že tímto způsobem se v Čechách lidé usmrcovali ještě v polovině 20. století, tedy celkem nedávno.
Po obnovení Československa v roce 1945 bylo jedním z hlavních úkolů jeho justice pochytat válečné zločince. Nejúspěšnějším lovcem nacistů se stal Bohuslav Ečer, který přivezl zpátky do Prahy někdejšího nejmocnějšího muže protektorátu Karla Hermanna Franka. Mimořádný lidový soud ho za válečné zločiny a vyhlazení Lidic odsoudil k trestu smrti. Jeho oběšení 22. května 1946 přihlíželo v Praze na Pankráci pět tisíc lidí.
O čtyři měsíce později se v Praze konala další veřejná poprava. V září téhož roku zemřel na šibenici německý náměstek pražského primátora Josef Pfitzner. Dav více než třiceti tisíc přihlížejících byl tak rozlícený, že tři stovky policistů měly co dělat, aby udržely alespoň nějaký pořádek. Další veřejné popravy válečných zločinců se konaly ještě v letech 1946 a 1947.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.