Nejstarší kamenná rozhledna Jizerských hor vítá návštěvníky i v zimě
Jizerské hory jsou údajně oblastí s největší koncentrací rozhleden v republice. U Semil stojí nejnižší rozhledna na světě, v Příchovicích zase jedna z nejnovějších, Cimrmanův Maják. A právě v Příchovicích, jen několik set metrů vzdušnou čarou od Majáku, stojí na vrchu jménem Hvězda nejstarší kamenná rozhledna Jizerských hor, Štěpánka.
Ke Štěpánce se dostanete, když se vydáte do Kořenova nedaleko Harrachova, kde odbočíte na Příchovice. Po modře značené trase je to odtamtud ke Štěpánce asi kilometr a půl do kopce.
„Podle posledního měření se pata věže nachází v nadmořské výšce 959 metrů. Tady se většinou láme počasí, při inverzi mraky zůstávají dole a tady nahoře je nádherně,“ říká Jan Staněk, který kamenné, 25 metrů vysoké krásce věnuje každý den. Na vrchu Hvězda vítá turisty a provozuje pro ně i stánek s občerstvením. „Před 15 lety se našel blázen, který tady tráví léto i zimu, jaro i podzim k radosti své i příchozích,“ směje se Jan Staněk.
Zima a sníh? Nevadí, pojďte se rozhlížet
Rozhledna Štěpánka je pro turisty otevřená i teď v zimě. „Otevírací doba je odvislá od toho, jak tu jsem, oficiálně od 10 do 16, v létě i do 18, 19 nebo 20 hodin,“ říká Jan Staněk, který na ochozu rozhledny před pár lety dokonce i nocoval. „Ocitnul jsem se tu na popud seriálu o rozhlednách, který zpopularizoval úžasný fenomén těchto staveb,“ říká.
Cestou na vyhlídkovou plošinu Štěpánky zahlédnete okolní lesy přes barevná sklíčka vitráží malých okének. Až se nakonec ocitnete na ochozu, kde se vám otevřou překrásné výhledy na Jizerské hory i Krkonoše. Musíte mít ale štěstí na počasí.
Štěpánka má i zajímavý příběh. Se stavbou se začalo už v roce 1848, dokončila se ale až v roce 1892. Proč? O tom vypráví jedna pověst. Knížeti Kamilu Rohanovi, který dal podnět k výstavbě rozhledny, prý jednou v lese na honu prorokovala stará žena, že po dokončení rozhledny šlechtic zemře. Kníže Rohan proto finalizaci prací na stavbě posunul. Jméno dostala rozhledna podle arcivévody Štěpána, který se na Hvězdě zastavil během své inspekční cesty a rozhled do okolí mu doslova učaroval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpovy škrty v americké vědě. ‚Mí pacienti s rakovinou mají strach,‘ říká výzkumnice
-
V USA se rodí ústavní krize, obává se novinář. Musk má s Trumpem sňatek z rozumu
-
Švédsko je relativně uzavřené vůči migrantům. Útok v Örebro může vést k mírnění diskusí, míní politolog
-
Zelenskyj by při mírovém jednání Rusku nabídl výměnu území. Vzdal by se části Kurské oblasti