Nejstarší meteorologická stanice je v Klementinu. Počasí ale sledoval už i Kosmas ve své kronice

28. květen 2025

Nejstarší pravidelné záznamy o počasí pocházejí z někdejšího pražského kláštera Klementina. O vybudování tamní hvězdárny se zasloužil německý jezuitský kněz, fyzik, astronom, matematik a meteorolog Joseph Stepling.

Nesledoval jen nebeská tělesa, ale také měřil tlak, teplotu a srážky. Systematická meteorologická měření zavedl roku 1752. Protože jsou ale v dochovaných datech mezery, za počátek kontinuálního klementinského měření je považován až rok 1775.

Počasí sledoval ale už o mnoho let dříve kanovník a děkan pražské kapituly Kosmas ve své kronice. Zmiňuje se o povodních, vichřicích a mrazech. Píše například o tom, že zima v letech 1090 a 1091 byla teplá a bez sněhu, zato o rok později udeřily tuhé mrazy.

Po Kosmovi přišla řada dalších nesystematických pokusů, o kterých se dochovaly zmínky v dopisech, kalendářích nebo farních kronikách. Klementinské měření povětrnostních podmínek je tedy nejdelší kontinuální měření ve střední Evropě, které je pro moderní vědu ojedinělým a nesmírně cenným zdrojem informací o vývoji klimatu za posledních 250 let.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio