Nejšťastnější a nejplodnější léta svého života prožil Rudolf Těsnohlídek v Bílovicích nad Svitavou
Bílovice nad Svitavou patří k nejmalebnějším obcím v okolí Brna. Pro romantické údolí, které se stalo oblíbeným výletním místem, se vžil název Moravské Švýcarsko. Osm let v něm žil a tvořil novinář, básník a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Napsal tu i své příběhy lišky Bystroušky inspirované místní přírodou a lidmi, které proslavila stejnojmenná opera Leoše Janáčka.
V Bílovicích nad Svitavou najdete krásné secesní domy, udržované komunikace, nedávno zbudovaný impozantní střed obce i proslulé nábřeží podél Svitavy. Na Těsnohlídkově náměstí, ve které se proměnila dřívější náves, kde spisovatel bydlel v domku se svou rodinou, dnes chodí místní na obecní úřad i do nově zbudované knihovny. A právě v té je možné navštívit i Těsnohlídkovo muzeum, které má podobu prvorepublikového Salónu.
O věhlas Bílovic nad Svitavou se velkou měrou zasloužil právě Rudolf Těsnohlídek. Napsal tu nejen příběhy lišky Bystroušky, ale byl to také on, kdo dal vzniknout tradici stavění vánočních stromů republiky s charitativním záměrem sbírek pro opuštěné a potřebné děti, která se z Brna postupně rozšířila do dalších míst naší republiky.
Těsnohlídek žil v Bílovicích osm let a vedle své umělecké práce se aktivně zapojil i do života obce. Později tvrdil, že to byly nejšťastnější a umělecky nejplodnější roky jeho života. Oženil se s Annou Kutilovou, dcerou bílovického železničáře, a z tohoto svazku pochází jeho jediné dítě, syn Milan.
Rodina se do Bílovic přestěhovala z Brna na počátku první světové války. Bydleli v domě u Tarzanů, v době jeho pobytu Na návsi č.p.68. Dům však už byl zbořen, a v místě, kde se nacházel, je dnes Těsnohlídkovo náměstí. V blízkosti obecního úřadu je pamětní deska, připomínající Těsnohlídkův bílovický pobyt. Zasloužil se o to, že Bílovice nad Svitavou trvale získaly významné místo na kulturní mapě naší republiky.
Tři podněty - cyklus kreseb malíře Stanislava Lolka o nezbedné lišce, zájem hlavního redaktora Lidových novin Arnošta Heinricha o původní ilustrace a Těsnohlídkovo platonické okouzlení dcerou bílovického lesního Marií - vedly ke vzniku prózy Liška Bystrouška, příběhu inspirovaného místní přírodou a lidmi, jejich charaktery a mluvou.
Pro syna Milana napsal Těsnohlídek křehké příběhy knihy Čimčírínek a chlapci, v níž ožívají místa a lidé z Bílovic a okolí. V Bílovicích se Rudolf Těsnohlídek seznámil také se svou třetí manželkou Olgou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útoky, které cílí na ‚životní mízu‘ války. Proč Ukrajina míří na ropné rafinerie v ruském týlu?
-
Trumpovy škrty v americké vědě. ‚Mí pacienti s rakovinou mají strach,‘ říká výzkumnice
-
V USA se rodí ústavní krize, obává se novinář. Musk má s Trumpem sňatek z rozumu
-
ONLINE: Zelenskyj by při mírovém jednání Rusku nabídl výměnu území. Vzdal by se části Kurské oblasti