Největší výzva je pštrosí vejce, protože tam se člověk může vyřádit, říká malérečka kraslic z Luhačovic Petra Semelová

18. březen 2024

Obyčej malování vajec znali už antičtí Římané. Kraslice v křesťanské tradici jsou nedílně spojeny s Velikonocemi.

Na začátku je obyčejné vajíčko. Když se dostane do šikovných rukou malérečky, rázem se z něj stane malé umělecké dílo. Technik zdobení vajíček je nespočet. Od malování voskem, vyškrabování, batikování, drátkování až po prořezávání a vrtání.

Petra Semelová z Luhačovic se specializuje na techniku malování voskem. Kouzlu malování kraslic propadla před deseti lety. Vejce všech možných velikostí zdobí hlavně květinovými vzory. „Největší výzva je pštrosí vejce, protože tam se člověk může vyřádit. Je to velká plocha a vzor tam krásně vynikne,“ říká mimo jiné tato šikovná malérečka.

Seznámit se blíže s tímto lidovým řemeslem a odkrýt některé techniky zdobení vajec můžete v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilové.

Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.