Nejvyšší místo Prahy leží až na západní hranici metropole 400 metrů nad mořem

Teleček (vlevo) je vysoký 399,22 metru
Teleček (vlevo) je vysoký 399,22 metru

Ani Bílá Hora, ani Petřín, natož vrch Vítkov. Žádné z těchto míst není natolik vysoké, aby se mohlo honosit přízviskem „nejvyšší místo Prahy“. Tím je většině lidí neznámý Teleček. Vyvýšenina na západní hranici Prahy, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 399,2 metru.

Teleček leží nedaleko pražského katastrálního území Sobín (v městské části Praha - Zličín) a území obce Chrášťany, v neosídlené lokalitě. Asi kilometr jižně od zástavby Sobína a půl kilometru severně od dálnice D5.

Ve skutečnosti nejde o vrchol, ale jen o místo, kde hranici Prahy protíná pozvolna klesající východo-severovýchodní hřebínek. Jeho nejvyšší vrchol Růžová (410 m.n.m.) leží severně od Rudné. Odtud nevýrazný hřebínek pokračuje dál na severozápad k Červenému Újezdu.

Název Teleček se v mnoha mapách a plánech vůbec neuvádí. A tak zkuste raději mapy turistické. Až dorazíte na místo, pěšky nebo na kole, čeká vás ticho, klid a zeleň. Což je vzhledem k nedaleko proudící dálnici milé překvapení. A uslyšíte i mnohohlasý ptačí koncert.

Hřbitov milosrdných sester u sv. Karla Boromejského, Babinský byl v jejich klášteře zahradníkem

Budete-li mít štěstí, můžete na nedalekém modelářském letišti Sobínka pozorovat naleštěné zmenšené stroje. Na kole objedete zajímavá místa v okolí, třeba rybníky v okolí Břve.

Pokud vám po návštěvě nejvyššího místa Prahy zbydou síly, zajděte si do Řep na tamní hřbitov. Odpočívá tam Václav Babinský, loupežník známý z písničky. Poslední léta svého života prožil totiž jako zahradník v nedalekém klášteře milosrdných sester u svatého Karla Boromejského. A koho by zajímalo nejnižší místo Prahy, tím je se 172 metry nad mořem hladina Vltavy v Suchdole, kde řeka opouští Prahu.