Někteří řidiči se bohužel snaží si něco dokazovat, říká řidič sanitky o jízdě městem

20. srpen 2017

Řidiči záchranky vypadají jako hrdinové, zvlášť v městském provozu, kde se musejí prodrat kolonami aut a dostat se včas k pacientovi nebo do nemocnice. Umí toho ale mnohem víc než jen točit volantem. Většina řidičů jsou totiž zároveň i záchranáři.

U Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje pracuje jako řidič Martin Koňarik. S kolegy se střídá na dvanáctihodinových směnách. „Práce řidiče začíná tím, že ještě před službou musí zkontrolovat technický stav vozidla, podívat se, jestli je dost oleje a nafty, vyzkoušet navigaci a vysílačku,“ popisuje.

Řidič také zodpovídá za to, že budou v perfektním stavu nosítka. „Nosnost nosítek je 250 kilogramů. Pokud pacient váží víc, což se také bohužel občas stává, máme k dispozici sanitku, ve které jsou nosítka na větší hmotnost. Já jsem měl jeden takový případ, pacient vážil asi 280 kilo, ale byl to plánovaný převoz, takže s tím jsme počítali. To už se dělá za asistence hasičů, kteří nám pomohou s pacientem do sanitky,“ doplňuje.

Samotné řízení sanitky je podle Martin Koňarika někdy docela adrenalinové, zvlášť v městském provozu. „Bohužel se setkáváme s řidiči, kteří se snaží si něco dokazovat. Nepustí nás předjet nebo se pověsí za nás a projíždí s námi celé město, na křižovatkách, na červené. Neuvědomují si, jak je to nebezpečné, a to nejen pro ně, ale i pro nás,“ říká.

Řidiči se na různé dopravní situace připravují na cvičné ploše, umí toho ale mnohem víc než jen točit volantem. „Za ty roky toho člověk vidí hodně, leccos odkouká, naučí se. Nejsem jen řidič, který přiveze a odveze. Pracujeme jako tým, na místě spolupracujeme se zdravotnickými záchranáři, jsme si nápomocní,“ uzavírá Martin Koňarik.

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.