Nerezové plochy v domácnosti opět rozzáří citrón nebo olej. Hlavně žádnou drátěnku!

8. listopad 2023

Jak šetrně vyčistit nerezové části kuchyně? S tím vám poradí Babské rady, které upozorňují: Nikdy nepoužívejte drátěnku ani hrubou část žínky na nádobí!

Přípravek na očistu ploch, kterou provedete jemným hadříkem, si připravíte jednoduše doma. Do 1 litru teplé vody vmícháte po jedné polévkové lžíci saponátu na nádobí, jedlé sody a soli. Směs nechte na plochách alespoň půl hodiny působit, než se pustíte do leštění. Ztracený lesk bude rychle zpět!

Na nerezové plochy dobře zabírá také olej. Stačí ho nanést na znečištěná místa, nechat několik minut působit a poté setřít.

Nerezové baterie skvěle vyčistí vymačkaná půlka citrónu. A je dobré mít po ruce i běžný ocet – dokáže totiž odstranit vodní kámen, mapy z kapiček vody a zvládne povrch i odmastit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.