Nesmazatelné stopy génia Járy Cimrmana najdete i ve Východočeském kraji
Je téměř jisté, že český spisovatel, vynálezce, skladatel, polárník a vůbec génius Jára Cimrman zanechal své stopy i ve Východočeském kraji. Přesvědčit se o tom můžete hned na dvou místech - v Podorlickém Letohradu a v Březové nad Svitavou.
Nápad oslavit českého génia v Letohradu napadlo Volné sdružení Járy Cimrmana. Stanislav Vacek vzpomíná, že poslouchal už na vojně pořady z Vinárny U Pavouka, a tak nejdřív vytesal géniovu sochu a pak v místním muzeu zřídili světničku Járy Cimrmana. A ještě o něco později slavnostně otevřeli postranní, spojovací uličku z náměstí pojmenovanou Pochcanka, kde se Jára také na malou chvíli zastavil.
V Járově světničce můžete vidět spoustu zajímavostí, například neviditelné obrazy, plakáty her divadla Járy Cimrmana, děravou lžíci či jeho jediné sochařské dílo, bohužel poničenou bustu. Kloboučník Lešner na ní totiž napařoval klobouky.
A nakonec jen půl světničky, na kterou bohužel vybrali jen polovinu peněz. Takže zde spatříte polovinu židle, stolu, skříně i postele. Určitě se při návštěvě Podorlického Letohradu nezapomeňte v muzeu zastavit, je přímo na náměstí.
Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou
Když se vydáte po stopách génia z Letohradu do Březové nad Svitavou, ujedete asi 60 kilometrů směrem na Brno. Auto necháte na náměstí a vydáte se po značkách na kopec pod železničním přejezdem. Narazíte zde na naučnou stezku, jejíž součástí je dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana.
V době výstavby rozhledny byl starostou města Martin Kiss. Podle jeho slov neposkytuje rozhledna příliš dobrý výhled do okolí, a tak místní lidi inspirovala k tomu, aby vymysleli příběh.
„Při svém pobytu v Březové nad Svitavou se Cimrman vydal na několik procházek po okolí. Když stanul právě na tomto místě, byl uchvácen pohledem na město a údolí řeky Svitavy. Přestože byl les v těchto místech ještě velmi mladý a nízký, několik vzrostlejších stromů Cimrmanovi kazilo výhled. Okamžitě ho napadla myšlenka postavit zde rozhlednu.“
Dřevěná rozhledna je vysoká 20 metrů. Otevřena byla v roce 2007. Vystoupat na ni můžete kdykoli – je volně přístupná. Dostanete se k ní z Březové nad Svitavou, stejně jako od železniční zastávky Dlouhá, po značené trase naučné stezky „Údolím řeky Svitavy“.
Světnička Járy Cimrmana v Letohradu
Rozhledna Járy Cimrmana u Březové nad Svitavou
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko zkouší poskládat 2 procenta HDP na obranu z různých resortů
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
Jásající, zdevastované město. Do Aleppa se vrací syrští uprchlíci a místní slaví v oblaku nejistoty
-
Policisté za 6 týdnů na Jablonecku odlovili 44 divokých prasat. ‚Neefektivní,‘ hodnotí myslivci