Nikdy jsem nezažil jednoduchý Dakar. Vždycky je tam něco extrémního, říká Aleš Loprais
Další ročník Rallye Dakar startuje 3. ledna 2025 a jméno Loprais na něm opět nebude chybět. Nejprve za volant sedal legendární Karel Loprais, který Dakar vyhrál šestkrát, pak ho vystřídal jeho synovec Aleš Loprais.
Aleše Lopraise k závodění přivedl právě strýc. „My jsme na něj jako rodina byli a jsme pyšní. Když se jel Dakar, nemohli jsme u toho chybět. Bylo mi deset, když jsem s ním jel poprvé.“
Když začal jezdit, téměř automaticky tak na něj byly kladeny vyšší nároky. „Naštěstí mě to potkalo ještě v takové sebevědomé pubertě, tak jsem to docela zvládal. Ale ti rádoby chytří novináři, kteří výsledek věděli už dopředu, takoví byli taky. A vlivem internetu, kdy může do různých diskusí přispívat kdokoli, kdo má klávesnici, to už mám taky za sebou. Dakar je hodně sledovaný a tak, jako to mají jiné sporty, je to od krásných příspěvků až po tu mediální stoku, která k tomu taky patří.“
Není jednoduché vždy zvládnout mediální pozornost. Přiznává, že mu to hodně dalo, ale i vzalo. „Je to taky o tlaku na okolí, na rodinu, a když člověk chytne špatnou informaci ve špatném rozpoložení, může to ovlivnit výsledek. Ale naučil jsem se s tím pracovat a jsem za to rád.“
S médii si užil hned při svém prvním Dakaru. „Neměli jsme dostatek financí, tak jsme místo standardních třech lidí jeli v kabině jen ve dvou. Všichni nás už předem odsoudili do propadliště dějin. A nám se podařilo dovézt bronzovou medaili a ještě vyhrát etapu.“
Jednoduchý Dakar neexistuje
Závod v roce 2023 nedokončil. Jeho kamion trefil italského fanouška, který fotil přímo za dunou a tři hodiny po nehodě zemřel na infarkt. Aleš Loprais koketoval s myšlenkou závodění zabalit. „Překonat tu tragédii a pokračovat mi asi pomohly dobré duše a mé nastavení. Ten divák samozřejmě udělal fatální chybu. Zvládl jsem to nakonec jak lidsky, tak profesionálně. Cítil jsem, že ještě není ten správný moment končit a hlavně i fakt, že ta situace se nedala vyřešit jinak. Díval jsem se na to jako na příběh někoho jiného.“
O každém ročníku Rallye Dakar se tvrdí, že je nejtěžší. „Všechno jde dopředu. Je to i marketing. Ale vždycky se tam organizátoři snaží nachystat něco, s čím se nepočítá. Nikdy jsem nezažil jednoduchý Dakar. Vždycky je tam něco extrémního: duny, kamení, počasí. Je toho tolik, že to nikdy nepodceňuju.“
Obecně se většina jezdců obává dunových pasáží. „Musíte vědět, jak tam najíždět. Je to vyčerpávající fyzicky i psychicky. Taky nemusím bláto. Na každý terén je třeba mít optimální pneumatiku. My musíme mít univerzál. Ale chtěl bych dokázat, že jsme nejlepší a má to smysl.“
Jaké rady mu předal strýc Karel Loprais? Kdy začíná příprava na Dakar? Jak reálný je hromadný start? Jaký pro něj byl srdceryvný okamžik po zjištění, že přejel diváka? Co na to jeho rodina? Potatil se jeho syn? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.