Nikol a Monika Chmelařovy o reborn panenkách a Panenkových slavnostech

Monika Chmelařová má výjimečného koníčka – vyrábí takzvané reborn panenky. Spolu s dcerou Nikol byla hostem Českého rozhlasu Zlín.

„Já jsem si nepřestala hrát vůbec nikdy. Prvním impulsem ke sbírce byla porcelánová panenka, kterou koupila má maminka mé dceři Nikol. Ta se mi hrozně líbila a dostala mě,“ říká hned v úvodu rozhovoru o startu své vášně pro panenky Monika Chmelařová.

Od té doby uběhlo více než 25 let a nyní se paní Monika věnuje nejen sbírání, ale i výrobě panenek. Hned první rok, kdy začala s takzvaným rebornováním (2013), vyhrála s panenkou Gabrielou v mezinárodní soutěži. Nyní tak právě tuto panenku považuje paní Chmelařová za nějcennější ve své sbírce, která čítá na 1450 panenek.

Jaké druhy panenek sběratelé rozlišují? Co jsou rebornované panenky a jak náročná je jejich výroba? Jsou mezi nadšenci panenek i muži? Poslechněte si v rozhovoru, ve kterém vás Monika a Nikol Chmelařovy pozvou také na (nejen) Panenkové slavnosti, které se konají od 12. do 14. dubna 2024 ve Zlíně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.