Polévka z pečených paprik

V úvodu si pojďme říct něco o magických účincích slavných výrazně pálivých chilli papriček - v Jižní Americe se z nich nosí náhrdelníky jako ochrana před zlými duchy.

Staré indiánské kultury, například Aztékové používali pálivou papriku jako výchovný prostředek. Jedním z trestů pro neposlušné děti bylo to, že musely vdechovat štiplavý dým z hořících papriček.

Červené nepálivé papriky napřed upečte v troubě nebo rychle opečte na plamenu plotýnky – pokud vaříte na plynu. Pečou se bez jadřinců a peciček, až téměř zčernají, opečené slupky oloupeme a do polévky nepoužijeme.

Budete potřebovat:

  • 5 červených paprik (kapií)
  • 5 středních rajčat
  • 1 větší cibuli
  • 2 dcl bílého vína
  • sůl a pepř na dochucení
  • olej na orestování

Postup:

  1. Nakrájenou cibuli restujeme na oleji, jakmile zesklovatí.
  2. Přidáváme nakrájené pečené papriky a oloupaná rajčata, po chvíli zalijeme bílým vínem a počkáme dokud se tekutina téměř nevypaří.
  3. Přidáme 1 litr vody a 20 minut vaříme.
  4. Následně směs rozmixujeme dohladka a dochutíme solí a pepřem.
  5. Do každé porce můžeme přidat lžíci smetany nebo polévku ozdobit natvrdo uvařenými kousky vajec a opečenou slaninou.

Tip: Lehký zeleninový krém chutná báječně i studený – v čase oběda osvěží a jako lehká večeře vám neudělá škrt v odhodlání jíst zdravěji.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.