Nová generace lesníků se učí z nových knih. Hlavním cílem je spokojený les
Co spojuje lesníky a myslivce? Odpověď je jednoduchá. Společným cílem by měl být velmi zjednodušeně řečeno spokojený les. Česká lesnická akademie Trutnov vychovává mladé lidi, kteří k tomuto cíli směřují.
Studenti této školy pravidelně ukazují své dovednosti návštěvníkům tradiční královéhradecké akce Den s myslivci. Předvádějí práci s pilou nebo poslušnost loveckých psů.
Zájem o lesnické obory stoupá
Ředitel České lesnické akademie v Trutnově Miloš Pochobradský si pochvaluje zájem mladých lidí o studium lesnictví. „V současné době máme obrovský převis. Dostáváme se do pozice, kdy se někteří skvělí uchazeči bojí přihlásit, aby se k nám dostali. Ale určitě to zkuste,“ vyzývá zájemce ředitel Pochobradský.
Asociace lesnických škol České republiky vydala novou učebnici. „Padesát let se o tom jen mluvilo, a na jednom společném setkání lesnických škol jsme si sedli a řekli jsme si, že vydáme vlastní učebnice. A teď je konečně máme,“ říká ředitel a pokračuje: „Pěstování lesa, to je základ pro všechny lesníky, z toho se maturuje na všech lesnických školách.“
Studenty láká hlavně praxe v lese
Studenti Lesnické akademie v Trutnově pravidelně spolupořádají královéhradeckou akci Den s myslivci, která se odehrává na Stříbrném rybníku. Ukazují lidem, co všechno obnáší práce v lese.
„Nejvíc mě baví práce s pilou, jazyky jsou nejtěžší, třeba latinské názvy. Ale nechá se to naučit. Praxe mě baví nejvíc. Ale práce s pilou je těžká, chtěl bych ještě vystudovat vysokou školu, abych se nemusel tak dřít, usmívá se student.
Další student třetího ročníku si pochvaluje kroužky, které mají na škole velký ohlas, ať už je to myslivecký, sokolnický, včelařský nebo kynologický kroužek.
Lovečtí psi jsou velmi oblíbenými mazlíky studentů Lesnické akademie v Trutnově. Návštěvníkům akce Den s myslivci se tají dech, když během kynologických ukázek vidí, co všechno se takový pes dokáže naučit.
Poslechněte si v přiložené reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.



