Objevte Rumpál na Rokycansku. Ukrytá přírodní památka je plná skal a klidu
Pořad Česko - země neznámá objevuje jednak místa málo známá a zároveň taková, která rozhodně stojí za to navštívit. Na Rokycansku v Plzeňském kraji jsme pro vás objevili přírodní památku jménem Rumpál. Na Rumpál sice nevedou turistické trasy, ovšem výhled do kraje je z něj opravdu úžasný.
Kdysi se v této oblasti těžil křemenec potřebný pro výrobu skla. Odtud pochází i název hory. A obec hned pod kopcem Rumpál se jmenuje Sklená huť.
Na Rumpál se dostanete snadno. Nad Sklenou Hutí půjdete chvilku po zelené turistické značce. Hned na kraji lesa ji ale opustíte a budete pokračovat vzhůru do kopce po lesní cestě. Před vámi se objeví smíšený les s břízami a buky a kamenným suťovým mořem. Jde zřejmě o pozůstatek těžby křemence. Po krátké námaze stanete na kopci, který je posetý dalšími hromádkami vytěženého kamení.
Na první pohled vás zaujme množství a různorodost lišejníků a mechů, které tu pokrývají jednotlivé balvany. Je to doklad čistoty ovzduší na Rumpálu. Na jedné straně kopce dodnes vystupuje ostrý samostatný balvan vysoký asi pět metrů. Z jedné strany vypadá jako obří lidská hlava s velkým nosem.
Z Černé skály je působivý výhled do kraje
Od kamenné hlavy se pak můžete vydat po horizontu kopce na opačnou stranu. Úzkou pěšinkou projdete mezi borůvčím a haldami drobného kamení až na druhý konec Rumpálu. Skrz stromy na vás začnou vykukovat mohutné skalní výstupky Černé skály. Buďte opatrní, ale rozhodně zkuste dojít až na jejich vrchol. Výhled do kraje stojí za trochu námahy.
Když se na skály podíváte zblízka, zjistíte, že mají zvláštní reliéf, jako by je někdo slepil dohromady z křemínků a oblázků nějakou maltou. Vlastně je to pravda. Jen to neudělal člověk, ale sama příroda. Jedná se o horninu jménem slepenec. Těžko hledat v češtině lepší pojmenování. Mohutné nánosy bahna a zeminy se kdysi dávno slepily a vytvořili tuto zvláštní horninu.
Přírodní památka Rumpál u Přívětic na Rokycansku leží v nadmořské výšce 643 metrů a výstup na ni zvládne téměř každý. Vzhledem k tomu, že nahoru nevede značená trasa, je dobré se vybavit turistickými hůlkami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba