Obnovená křížová cesta na Ronšperku u Stříbra je pastvou pro oči i duši

19. květen 2017
Křížová cesta u Stříbra

Křížová cesta u Stříbra v západních Čechách vede na vrch zvaný Ronšperk. Stávala tam už od roku 1837, ale po druhé světové válce upadla na dlouhá desetiletí v zapomnění a pomalu chátrala. Obnovit se ji podařilo až v roce 2010 díky nadšení místních lidí a přátel ze sousedního Německa.

Na úvod trocha historie. Podnět ke stavbě celkem 14 kapliček vedoucích poutníky na vrch Ronšperk u Stříbra dal stříbrský měšťan Anton Battiek ve 30. letech 19. století. Zorganizoval sbírku na vybudování křížové cesty, která byla tehdy postavena za 365 zlatých.

Kaple byly vysvěceny 17. září roku 1837. V blízkosti Stříbra tak vzniklo nové poutní místo s malovanými obrazy Kristova utrpení. V dostupných písemných zprávách ale nebyl uveden autor obrazů, technika malby ani další podrobnosti, které by nám dnes přiblížily původní vzhled jednotlivých zastavení.

V roce 1926 se křížová cesta dočkala opravy na náklady stavitele Josefa Ernstbergera a v tomtéž roce se uskutečnila sbírka pro namalování nových obrazů. Renovace kapliček byla dokončena v roce 1929.

Po válce křížová cesta zpustla

Po vystěhování německého obyvatelstva po roce 1945 křížová cesta postupně chátrala a některé kapličky se rozpadly úplně. V roce 2010 se ale zrodil plán a stříbrský spolek Ronšperk rozjel záchrannou akci zajímavé památky.

Stav 14. kaple před rekonstrucí

Ve spolupráci s bavorským partnerem - spolkem Goldene strasse (Zlatá stezka) a dalšími partnery projektu se nakonec dílo podařilo. Kapličky dostaly na návrh architekta bílo oranžové zbarvení. V každé z nich je jeden z tradičních křesťanských výjevů poslední cesty Ježíše Krista. O výtvarné zpracování jednotlivých motivů na dlaždicích se zasloužili akademický malíř Ivan Komárek a keramik František Švancar.

Stavby spíš vypadají jako portály sklípků na jižní Moravě. Působí radostně a optimisticky. A to je vlastně také poselství křížových cest obecně. U Stříbra nevystoupáte na Golgotu nad Jeruzalémem. Ve výšce téměř 500 metrů nad mořem na vás za poslední kapličkou čeká vrchol kopce Ronšperku.

Odtud je krásný výhled do údolí, ve kterém se rozkládá historické město Stříbro. Sem na Rošperk na křížovou cestu je to od řeky Mže u historického centra města pěšky asi kilometr a půl.

Spustit audio
autor: Pavel Halla
  • Tipy na výlet