Obnovený Mattoniho vodopád u Kyselky na Karlovarsku má příchuť minerálky
Všechno souvisí se vším. Kdyby na konci 17. století neodešel jeden Ital do Karlových Varů, pak by se tam roku 1830 nenarodil Jindřich Mattoni. A nedal by své jméno slavné minerálce a nefinancoval by výstavbu městských lázní v Kyselce. A tím pádem by si na kraji Kyselky ani nepostavil vilu a za vilou originální vodopád.
To všechno se ale v naší historii naštěstí stalo. A téměř zapomenutý Mattoniho vodopád se před nedávnem podařilo znovu obnovit. Hlavně díky obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, která usiluje o záchranu zchátralých lázeňských budov kousek od vodopádu.
Okolí kolem své vily si Jindřich Mattoni (1830-1910) za svého života hodně považoval. Vzorně upravenému svahu se spoustou výletních cestiček a chodníčků tehdy vévodil právě vodopád. Sice umělý, to ale nic neubíralo na jeho kouzlu. Zatímco jeho okolí stále ještě čeká na úpravu, vodopád můžete obdivovat už teď.
Znovu zpřístupněná vodní památka nezapře svůj minerální nádech. Kromě kamenných kaskád stačila voda obarvit do oranžova kde co. Místy se tu vytváří i krápníky. Vodopád lemuje do svahu zasazená stezka, takže si ho můžete prohlédnout po celé jeho délce, respektive výšce. V zimě pak teplá minerální voda vytváří překrásné ledové krápníky. Místní tomuto dílu přírody říkají ledopád.
Minerální pramen můžete ochutnat pod vodopádem
Nejvyšším bodem Mattoniho vodopádu je tajemná, uměle vytvořená jeskyně. V ní najdete ve „skále“ usazené pítko s malým kamenným lavorem. Pítko a z části i Mattoniho vodopád napájí nedaleký minerální Ottův pramen. Ten byl po dlouhá desetiletí hlavním zdrojem světoznámé karlovarské minerálky.
Ochutnat místní minerální vodu můžete také pod Mattoniho vodopádem u volně přístupného jezírka a pítka. Obnova vodopádu je důkazem, že se do Kyselky, v minulosti oblíbeného lázeňského městečka, pomalu ale jistě vrací život. Zatím alespoň ten turistický.
Historické budovy lázní v Kyselce jsou v současné době v opravdu žalostném stavu. Aby se nerozpadly docela, podpírá je lešení. Střechy na řadě míst chrání provizorní plachty. Nyní pozvolna probíhají i dílčí rekonstrukční práce. Vše je ale o penězích. I za tím účelem vyhlásila o.p.s. Lázně Kyselka veřejnou sbírku. Přispět do ní na záchranu lázní může kdokoli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert
-
Zrušení sankcí, pětina Ukrajiny a žádné zahraniční mise. Čím vším Rusko podmiňuje ukončení války
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
U Rynholce na Rakovnicku hoří skládka plastů. Požár likviduje 250 hasičů, platí nejvyšší stupeň poplachu