Obří skokanský můstek Mamut v Harrachově mohou pokořit i turisté
Město skla a lyžování, tak se někdy přezdívá Harrachovu v západní části Krkonoš. Město v Libereckém kraji se chlubí nejstarší fungující sklárnou na světě. A také světovým unikátem – obřím skokanským můstkem pro lyžaře. Ten je dominantou Harrachova a přitahuje pohledy všech příchozích, včetně nelyžařů.
„Je to perla Harrachova, na kterou jsme všichni hrdí, protože těch můstků je na světě momentálně jenom pět,“ říká Stanislav Slavík z Harrachova, jehož rodina se skokům na lyžích věnuje. Původně bylo mamutích můstků celkem šest. Nejstarší ve Slovinsku, další v Německu, Rakousku, Norsku a v Americe. Na seznamu je díky harrachovskému můstku i Česká republika.
Mamut v Harrachově hostil v roce 2014 Mistrovství světa v letech na lyžích. „Dopadlo to tehdy tak napůl úspěšně. Samozřejmě mistr světa se vyhlásil, ale potom přišla větrná bouře, a tak se další den už neskákalo,“ vzpomíná Stanislav Slavík. Na lyžích skákal jeho tatínek, on sám a teď se skokům na lyžích věnují i jeho děti, dokonce i desetiletá dcera.
Můstek by potřeboval rekonstrukci
Podle jeho slov je harrachovský mamutí můstek stále „v provozu“, má to své ale. „Momentálně by se tu závodit nedalo, protože se propadla konstrukce dřevěného bubnu. A tak je nyní zapotřebí investice, aby se můstek znovu zprovoznil,“ tvrdí.
Skokanský můstek v Harrachově dostal jméno Mamut díky svým obřím rozměrům, není ale jediný na světě, který se takto jmenuje. „Mamut je takový mezinárodní název. Všude ve světě se těm můstkům říká Mamut, Šance a tak, takže to není náš výmysl, ale označení z lyžařské hantýrky,“ vysvětluje Stanislav Slavík.
Z centra Harrachova je to ke skokanskému můstku na Čertově hoře asi kilometr pohodovou procházkou. Pokud byste si ale chtěli pořádně protáhnout tělo, vyšlapejte všechny schody můstku až nahoru. Čeká vás jich kolem 600. Až vystoupáte na vrchol Mamutu, ocitnete se v nadmořské výšce kolem 900 metrů a celé město skla a lyžování uvidíte jako z rozhledny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Středoasijští migranti zažívají v Rusku bití od policie a násilnou rekrutaci. Kvůli chudobě tam ale zůstávají
-
Vede hnutí ANO, vyplývá z volebního modelu Kantar. ODS na něj ztrácí 20 procentních bodů
-
Ať se praktičtí lékaři zapojí i mimo pracovní dobu. Mohou sloužit v nemocnicích, navrhuje Philipp z VZP
-
Pohrůžka mocného maďarského veta. Orbán plánuje zmařit ukrajinské sny o připojení k Evropské unii