Ochutnejte šábesový barches, nezmeškejte festival Chaverut a židovská historie porcelánky Rosenthal
Chala, nebo barches? Jeďte s námi do Valašského Meziříčí. A kdo byl Philip Rosenthal?
Barches sladký i slaný
Znáte tu, jak rabín kárá šnorera: Nestydíš se, paní Grünfeldová ti dala celý barches a ty jí za to hážeš kameny do okna? – Omlouvám se rabi, ale to nebyl kámen, to byl ten barches!
Barches paní Grünfeldové byl možná už trochu tvrdý. To ale rozhodně neplatí o těch, které si nově můžete objednat na Židovské obci v Praze. Tam totiž obnovili přerušenou tradici pečení tohoto šábesového pečiva, a to hned ve dvou verzích: sladké i slané. Noemi Fingerlandová natáčela s vedoucí tamní restaurace Šalom Andreou Ernyeiovou.
Je nějaký rozdíl mezi chalou a barchesem? Jaké pečivo to vlastně je? Jak zní požehnání barchesu? A co přesně znamená? I na to se ptala Noemi Fingerlandová.
Chaverut 2022
V dnešním Šalomu už zaznělo několik hebrejských slov – chala, barches nebo mišpacha. A máme ještě jedno: chaverut, to znamená přátelství. Chaverut se totiž jmenuje i festival, který je tradičně věnován Izraeli a jehož 18. ročník začíná v neděli 20. února ve Valašském Meziříčí. Co všechno festival nabídne, zjišťovala Daniela Brůhová.
Proč je letos tématem festivalu Tóra? O čem bude na Chaverutu mluvit velvyslankyně Státu Izrael paní Anna Azari? A kde ho můžete sledovat i online? Poslechněte si místostarostku Valašského Meziříčí Zdislavu Odstrčilovou.
Židovský příběh bílého zlata
Už jste slyšeli příběh o bílém zlatu? Pokud ne, zajeďte do Pardubic, kde se v Muzeu Mázhaus právě otevřela výstava o německé porcelánce Rosenthal. Ta vznikla v německém Selbu na konci 19. století. Založil ji Phillip Rosenthal poté, co během pobytu v Americe zjistil, že malovaný porcelán je ve světě nedostatkovým zbožím. O osudu firmy i jejího zakladatele Philipa Rosenthala natáčela Terezie Jirásková s ředitelkou Muzea Mázhaus v Pardubicích Miloslavou Christovou.
Jaký byl první obchodní úspěch Philipa Rosenthala? Jak zacházel se svými zaměstnanci? Co se stalo s Rosenthalem ve 30. letech 20. století? A jak jeho syn vedl porcelánku po válce?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...