Octem proti plísni, jak pěstovat tymián, postroj pro psa
Každý týden od vás dostáváme spoustu zajímavých dotazů pro rubriku Rady a tipy. Chcete se také zapojit, na něco se zeptat? Číslo našeho redakčního záznamníku zní 221 553 790.
Jak bojovat proti plísni v bytě? (2. část)
Minule jsme vám nabízeli prostředek proti plísni v podobě čtyř až osmiprocentního nátěru octem nebo obyčejným čistým vápnem. A jeden posluchač poradil, že mu pomohl i biolit na hubení hmyzu.
Jak pěstovat tymián? Lze to i venku?
Naše redaktorka Jolana Nováková šla za odbornicí Jarmilou Skružnou z Botanické zahrady v Praze. Tymián je bylina, která se používá především jako koření, při pečení masa, do těstovin, do bramborových či zeleninových jídel. Pokud si paní posluchačka koupila tymián v květináči teď, v zimním období, má ho dát do chladné chodby, a na jaře, ideálně po „zmrzlých“ (v polovině května) může zasadit tymián do záhonku.
Dobrá rada na závěr: Obojek je pro psa nevhodný, raději mu obstarejte postroj
Seznámili jsme vás s chovatelkou, která má doma šest trpasličích pinčů. Jsou to pejsci malí, ale silní. A žádný z nich nemá obojek, ale postroj a těžké silné vodítko. Proč? To vysvětlila chovatelka Anička Kutíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.