Ojedinělá rozhledna Kelčský Javorník vévodí srdci Hostýnských vrchů

2. květen 2016
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stavba ojedinělé rozhledny byla dokončena v září loňského roku. Základ tvoří 12 obloukovitě prohnutých modřínových lamel

Rozhledna Kelčský Javorník v Hostýnských vrších ve Zlínském kraji je výjimečná hned z několika důvodů. Stavba ani její provoz neničí chráněnou přírodní oblast, je dostatečně vysoká, aby převýšila okolní stromy a navíc je architektonicky velmi zdařilá. Vyrostla během šesti měsíců.

Stavba ojedinělé rozhledny byla dokončena v září loňského roku. Základ tvoří 12 obloukovitě prohnutých modřínových lamel, které symbolizují tradici výroby ohýbaného nábytku v nedaleké Bystřici pod Hostýnem. Lamely současně představují základ pro sluneční hodiny.

Celkem má rozhledna 156 schodů, vyhlídková plošina je ve výšce 30 metrů nad zemí. Každý třináctý schod je rozšířen do malé plošiny s výhledem. Rozhledna nemá žádné stěny, takže výhled poskytuje z každého místa. Na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli.

„Myšlenka postavit novou rozhlednu na Kelčském Javorníku je stará zhruba 11 let,“ říká Markéta Burdová, projektová manažerka Podhostýnského mikroregionu. „Navíc byla postavena za velmi krátkou dobu, během pouhých šesti měsíců,“ dodává Burdová.

Stavba probíhala celá z montážních plošin, bez lešení. Architektonický návrh, který vyhrál, byl jediný návrhem ženy - architektky Marty Balážikové

A čím je rozhledna ještě zajímavá? Stavba probíhala celá z montážních plošin, bez lešení. Architektonický návrh, který vyhrál, byl jediný návrhem ženy - architektky Marty Balážikové. Rozhledna Kelčský Javorník je přístupná pouze pěšky, autem se k ní dojet nedá, takže je to opravdu záležitost pro ryzí turisty, kteří se rádi kochají krásnou přírodou.

Za dobrého počasí z rozhledny uvidíte celé panorama Hostýnských vrchů, Beskydy, Javorníky, Vsetínské a Oderské vrchy. Kelčský Javorník je nejvyšší horou Hostýnských vrchů, cesta na vrchol z Tesáku vede po žluté a zelené turistické značce, z obce Rajnochovice po zelené a z Chvalčova po žluté.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio