Okuste kustovnici. A zkuste ji pěstovat

26. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kustovnice čínská

V tradiční čínské medicíně kustovnice čínská po staletí platí za léčivou bylinu. Jejím plodům se říká ovoce radosti, ovoce štěstí a také ovoce dlouhověkosti. Domovinou této rostliny je Himálaj.

Z Asie kustovnice čínská doputovala do Evropy a v poslední době tady nabývá na stále větší oblíbenosti. Ani odborníci nevyvracejí, že plody kustovnice (goji) jsou malou vitamínovou bombou. Až zázračné léčivé účinky, o kterých se v souvislosti s nimi někdy můžeme dočíst, ale zatím vědecky podložené nejsou.

Kustovnice čínská

Spoléhat se tedy musíme jen na vlastní zkušenosti s kustovnicí. Přičemž jedno varování je třeba brát v úvahu: pokud máte předepsané léky snižující srážlivost krve, užívání těchto plodů předem proberte se svým lékařem, mohly by totiž u vás vyvolat krvácení. Opatrně s kustovnicí také v těhotenství.

Nutriční terapeut Marek Hanza z Fakultní nemocnice Plzeň považuje plody kustovnice za srovnatelné s šípky a radí zařadit je do jídelníčku: „Obsahují řadu vitamínů, takže se dají doporučit k jídlu. Raději bych ale volil plody v biokvalitě a nekupoval je z dovozu, protože dřívější kontroly v některých odhalily pesticidy a plísně, na to pozor. Pokud je někdo opravdu velký fanoušek kustovnice, může si z nějakého zahradnictví objednat keř, ten zasadit a plody si vypěstovat vlastní.“

Pěstování kustovnice

Kustovnici čínské se bude dařit na slunném místě. Potřebuje hodně prostoru. Uvítá propustnou půdu, které dodáme živiny kompostem nebo hnojem, a dostatečnou zálivku přibližně jednou za 4 týdny. Pokud keř trpí padlím nebo mšicemi, zasáhneme proti nim stejnými přípravky jako u zeleniny. Zimu kustovnice jakožto himálajská rostlina přežívá bez problémů.

Podle pěstitelky bylin a drobného ovoce Štěpánky Janoutové z Rokycanska je velmi důležitý řez kustovnice: „Hodně zahrádkářů si stěžuje, že jim keř neplodí nebo že začne kvést dlouho a potom nestihne vyplodit. Na to je takový fígl - koncem května, začátkem června kustovnice hodí takové dlouhé měkké šlahouny, ty zkrátíme zhruba na třetinu délky a tím ji donutíme k dřívějšímu kvetení.“

Kustovnici si můžeme namnožit hřížením, řízkováním nebo i ze semínek. Jak ale upozorňuje pěstitelka, semínka sice rychle vyklíčí, nicméně rostliny si nezachovávají ty odrůdové vlastnosti, které mají kustovnice zakoupené v zahradnictvích.

Keře kustovnice čínské vysazujeme na jaře nebo na podzim, než zaplodí, může to trvat i 3 roky. Zralé plody se nesmí sbírat ručně, aby nedošlo k oxidaci a při sušení nám nezčernaly. Proto je pouze setřásáme na plachty a pak sušíme na slunci.

Využití plodů kustovnice

Plody kustovnice můžeme jíst i čerstvé, nasušené pak nacházejí uplatnění všude tam, kde jiné sušené ovoce. „Plody namočíme a můžeme je přidat do salátu, rýže, müsli, jogurtu nebo koktejlu. Doporučená denní dávka kustovnice je 6 až 15 gramů, větší by mohla způsobit zažívací potíže, zejména lidem s citlivějším zažíváním,“ říká plzeňská fytoterapeutka Monika Šedivcová.

Plody kustovnice jako součást vyváženého jídelníčku

Bylinkářka přidává i recept na zdraví prospěšný čaj: 3 čajové lžičky goji zalijeme vodou a vaříme 5 až 10 minut. Pijeme na lačno ve 2 denních dávkách, plody můžeme sníst. Čaj má adaptogenní, imunostimulační, antioxidační, detoxikační a celkově regenerační účinky.

Zázraky od kustovnice nečekejte, ale jako součást vyváženého jídelníčku vám určitě udělá dobrou službu.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...