Oldřichův dub a Boženina studánka v Peruci připomínají slavnou pověst
Kdo by neznal jeden z nejslavnějších milostných příběhů české historie - příběh Přemyslovce Oldřicha a prosté pradleny Boženy. Knížete okouzlila krása venkovské dívky natolik, že ji pojal za manželku, ač byl už ženatý. Ale můžeme-li věřit kronikáři Kosmovi, pak „…toho času každý, jak se mu líbilo, směl míti dvě i tři ženy a nebylo hříchem unésti manželku bližního ani manželce vdáti se za ženatého muže...“.
Podle pověsti zahlédl kníže Oldřich při jakémsi lovu u potoka půvabnou venkovskou dívku, která ho natolik uchvátila, že ji posléze vyzvedl na knížecí stolec jako svoji manželku. Byla to Božena, dcera Křesinova, a stát se to mělo v obci, která dnes nese jméno Peruc – na památku toho, že právě tam Oldřich poprvé spatřil Boženu: „ana prádlo perúc“.
Ale dost možná to nebyla Křesinova dcera, ale manželka. A jméno obce dnes lingvisté vykládají jako pozůstatek z dob ještě předslovanských. Co už ale historické prameny dokládají, je, že Božena posléze Oldřichovi porodila syna, který pokračoval v dynastické linii jako Břetislav I.
A faktem je také skutečnost, že poštovní známka s obrazem Oldřicha a Boženy od Františka Ženíška získala v roce 2009 titul Nejkrásnější česká poštovní známka. Kopie obrazu visí i v Peruci na radnici, starostovi za zády.
Boženina studánka je nedaleko Křesinova domu
Dodnes můžete v centru Peruce vidět Boženinu studánku, zásobovanou pramenem vytékajícím ze skály pod zámkem. Je vyzděná, krytá novogotickým altánkem a nachází se přímo naproti domu, který nese tabulku, že právě zde bývala usedlost Křesinova. Takže Božena to neměla s prádlem daleko – ať už byla Křesinovou dcerou nebo manželkou.
A než obec Peruc vybudovala vodovod, chodili sem lidé běžně pro pitnou vodu. Romantičtí malíři ovšem setkání Oldřicha a Boženy umisťují na břeh vody tekoucí, ale tu najdeme v Peruci také – těsně vedle Oldřichova dubu, ke kterému se ale musíme vypravit až na okraj městyse.
Oldřichův dub poničili vandalové
Oldřichův dub je úctyhodný stařešina – narostl do výšky 30 metrů, obvod kmene ve výšce lidské postavy je 750 centimetrů, u paty stromu pak naměřili skoro 9 a půl metru. Přesto odborníci tvrdí, že jeho stáří bude kolem 600 let, nikoli tisíc, jak by dějiny napovídaly. Oldřich vládl od roku 1012 do své smrti v roce 1034.
Bohužel vandalové dub před několika lety poničili – rozdělali uvnitř kmene oheň a strom tak značně poškodili. Odborníci dutinu vyplnili betonem, korunu sepjali ocelovými obručemi, aby se strom nerozlomil, a jen díky tomu dodnes zjara na několika větvích vyraší listy.
Jeden z peruckých starostů už před lety sesbíral pár žaludů spadlých z Oldřichova dubu a zasadil je, takže Peručtí genofond památného stromu zachovali. Však jsou na něj také právem hrdí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf
-
Skončili televizní Zrádci. ‚Vítězka si to zaslouží, lež o dědečkovi ale pro mě byla moc,‘ říká finalistka
-
V novém vedení Pirátů bude i Richterová. Členové strany si ji zvolili jako čtvrtou místopředsedkyni
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík