Olej z litsey je výborný při infekčních nemocech. Řidičům zas pomůže soustředit se na jízdu

22. říjen 2021

Litseu, neboli vavřín kubébový, možná znáte i pod názvy čínský pepř, tropická verbena nebo horská paprika. Doma je v Asii, ale olej z jeho bobulí už je k dostání všude.

Keř vavřínu kubébového je stálezelený a může být i sedm metrů vysoký. Jeho květy voní po citronu, plody připomínají papriky. Jeho dřevo je velmi kvalitní. Z jeho plodů se vyrábí esenciální olej. Dobře působí při nachlazení, infekcích či astmatu.

Listy vavřínu využívá tradiční medicína při kožních onemocněních. V aromaterapii je litsea cubeba oblíbeným éterickým olejem, který podporuje koncentraci, působí proti stresu, čistí vzduch.

Litsea má sladce citrónovou vůni s květinovými podtóny. Olej se používá na koupele unavených a oteklých nohou, příjemně osvěžuje, působí proti únavě, depresi, sklíčenosti, je dokonce vhodný k udržení pozornosti při řízení auta.

I v kosmetice najde litsea využití – například při výrobě deodorantů nebo krémů na mastnou a zánětlivou pleť.

autor: Eva Bucharová | zdroje: magickebyliny.cz , encyklopedie.biooo.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.