Operace šedého zákalu není třeba se bát. Zlepší kvalitu života, doporučuje Kateřina Cajthamlová

21. únor 2025

Moderní oční chirurgie dokáže malé zázraky. Zejména u lidí, které postihl šedý zákal. Zelený zákal se operovat nedá, ale můžete ho korigovat pravidelnými kontrolami u lékaře.

Zrakem se orientujeme, přináší nám 75 procent informací. „Přijít o zrak je velká komplikace a v obou případech zákalů se o něj přijít dá. U šedého zákalu narůstají příznaky plíživě. A pokud už nevidíme ani do zrcadla, je to už velmi závažný stav,“ varuje Kateřina Cajthamlová.

Zelený a šedý zákal

Zelený zákal neboli glaukom souvisí s nitroočním tlakem. Jednou ročně by si ho měl zkontrolovat každý, kdo přesáhl 40 let života. „Glaukom je chronické, progresivní a bohužel nevratné onemocněné zrakového nervu. Operovat se nedá, ale dá se udržet v rozumných mezích.“

U zeleného zákalu se zužuje periferní vidění, u šedého se celkově rozmlžuje vidění. „Tento typ zamlžení nelze korigovat brýlemi. Je to jako bychom koukali přes závěs. Může to narůstat mnoho let.“

Zhoršené vidění

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění čočky, která se zakalí. „Výhoda je, že vám tu čočku dnes umí vyměnit. Za příplatek se zbavíte i dioptrií,“ říká lékařka Cajthamlová.

To, že se začne kalit zrak, může mít řadu příčin. „Nejčastěji je to kouření, alkohol a ultrafialové záření. Sama jsem léta kouřila, na dovolené nenosila sluneční brýle a uhnala jsem si předčasný šedý zákal. Ale po operaci jsem byla tak nadšená, co všechno vidím,“ svěřuje se lékařka Cajthamlová.

Jak probíhá operace

„Operace šedého zákalu není třeba se bát. Dělá se v lokální anestezie a nikdy ne obě oči najednou. Dnes jsou ty metody velmi propracované. Operace výrazně zlepší kvalitu života,“ dává naději lékařka. Vyměněná čočka je umělá a ta už se nikdy nezhorší. „Pokud nejste spokojeni s očním oddělením ve vašem bydlišti, navštivte větší renomovaná pracoviště, kde dělají tyto zákroky denně a mají s nimi tedy bohaté zkušenosti.“

Po operaci šedého zákalu se do dvou let může zajizvit pouzdro. V tu chvíli je důležité jít k očnímu lékaři, který problém upraví ambulantně laserem. Pak už máte jistotu, že se to nevrátí.

Šedý zákal

Podle statistik šedým zákalem trpí více ženy. Nad 65 let se dá určitá forma zákalu najít až u 50 procent lidí. Nad 75 let trpí šedým zákalem 75 procent lidí.

Důležité je také kapat oční kapky, které dostanete, a správně je uchovávat. I když je doporučovaná teplota do 25 °C, dejte je nejlépe do lednice, kde je kolem deseti stupňů. „Chovejte se k nim jak k zelenině. Vyšší teplota může působit jejich kysnutí, můžou se do nich dostat bakterie.“

Rady na závěr

Nástup zákalů se dá zmírnit a nejlepší je prevence. „U šedého zákalu nekuřte, vyvarujte se alkoholu a když je slunce, noste sluneční brýle. Oči můžete podpořit vitamíny A a B. U zeleného zákalu choďte na pravidelné kontroly zraku. A to i ti, kterým je 50+ a nemají brýle,“ nabádá lékařka. Oční lékař zkontroluje i sítnici.

Dále doporučuje dbát na vyváženou stravu a léčit přidružená onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký tlak. „Někdy, když klesá krevní tlak, může klesat i prokrvení oční sítnice. Nebo jsou kapiláry už příliš tenké, jejich odolnost a pevnost zlepšíte například ascorutinem, který obsahuje potřebný rutin a vitamín C.“

Žena, hlava, sluneční brýle

Může zákal vzniknout sledováním televize? Co způsobuje vada sklivce? Lze zelený zákal léčit magnetoterapií? A co je to mokrý zákal? Poslechněte si Kateřinu Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě. Jaký pozdrav vyslala paní doktorce naše posluchačka paní Bendová?

Spustit audio