Opravený Dačického dům v Kutné Hoře pod návštěvníky otevírá hornické podzemí

3. květen 2016
Česko – země neznámá

Středočeská Kutná Hora je plná krásných gotických domů. Od března upoutává pozornost především rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova, významného českého renesančního humanisty, spisovatele a také bouřliváka. Významná gotická památka po letech chátrání znovu rozkvetla do plné krásy díky originální rekonstrukci.

Dnes nabízí výukové a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO. Interaktivní expozice, včetně místního zajímavého edukačního programu, nabízí jedinečnou možnost seznámit se s jednotlivými památkami České republiky zapsanými na seznam světového kulturního dědictví. Na území naší země je jich dohromady dvanáct.

V suterénu Dačického domu se nachází Biskupská kaple s unikátní gotickou žebrovou klenbou. Prostor zřejmě využíval jakou soukromou kapli sidonský biskup Filip de Villanuova při svém pobytu v Kutné Hoře. Právě v této místnosti byly během rekonstrukce objeveny vzácné nálezy. Nejvýznamnější je gotická šestihranná dlaždice ze 14. století. Jedná se o jediný originál, který se našel v Evropě.

Když návštěvník vyjde z kaple, může obdivovat vkusné propojení původního stylu s moderními architektonickými prvky, například unikátním systémem prosvětlení tmavých chodeb prosklenými otvory ve střeše, stropech a podlaze, díky kterým světlo přirozeně prochází napříč celým domem. Jedinečné je také samonosné schodiště z moderních stavebních materiálů. Je až neuvěřitelné, jak moderní sklo a kov ladí s kamennými gotickými arkýři.

Opravený Dačického dům na Komenského náměstí v Kutné Hoře

Jedinečný je ale především zážitek spojený s využitím nejnovějších technologií k oživení historie. Jde nejen o promítání vtipného animovaného filmu, kterým návštěvníky provází sám Dačický nebo filmů se záběry památek UNESCO v České republice. Návštěvník si především užije interaktivní podlahový projekt, kdy se pod jeho kroky doslova otevře podzemí a on tak může bezpečně nahlédnout do kutnohorských dolů.

Světelná technologie oživí i kutnohorského skřítka. K výukovému programu patří i unikátní videomapping chrámu sv. Barbory na 3D modelu. Polovina modelu vyobrazuje chrám v jeho současné podobě, na rovnou stěnu se na obrysy současného chrámu promítá světelná projekce postupující stavby, takže lze vidět chrám v jeho samotných začátcích.

Spustit audio