Opravený rabínský dům v Polné na Jihlavsku má na balkónu latrínu
V Polné na Jihlavsku se letos v červnu veřejnosti poprvé otevře zrekonstruovaný rabínský dům. Po synagoze na Karlově náměstí je to další památka, která připomíná židovskou historii města.
Rabínský dům stojí v Polné od roku 1713 a prošel mnoha úpravami. Nakonec v něm byly kanceláře finančního úřadu a byty. Náročná obnova pak z ruiny doslova vyloupla původní rabínský dům.
Vedoucí městského muzea Marie Fišerová vzpomíná na překvapení, které na ni čekalo, když dělníci zbourali staré sociální zařízení: „Vznikl otvor do podzemí. A protože je Fišerová zvědavá, tak se v montérkách po zadní části těla sesula do sklepení a tam byla mikve. Je to jedna z nejkrásnějších mikví.“
Mikve, tedy židovská rituální lázeň, nebyla ale jediným pokladem, který sutiny vydaly. Rabínský dům má po dlouhých letech zpět i svou černou kuchyni. Na cihlové klenbě je dosud znát očouzení kouřem. Další překvapení čekalo na malém balkónku v zadní části domu. Ve výklenku se skrýval suchý záchod. Tehdy byl zřejmě krytý budkou, teď je světu a návštěvníkům otevřený.
Nejkrásnější místnost rabínského domu se nachází v prvním patře. „Tady to je zimní modlitebna. Rabín tady v zimním období konal pobožnosti pro takových třicet židů. Tady měli nějaké topení. Synagoga se vyhřívat nedala,“ vysvětluje Marie Fišerová.
Pod rovnými stropy se objevily krásné klenby a většině místností v rabínském domě restaurátorky vrátily také nádherné nástěnné a stropní malby. Když si rabínský dům v Polné projdete, nahlédnete do tehdejšího denního života židovských obyvatel.
„Tady v rabínském domě bylo soustředěno všechno. Oni ze svých domů nemuseli vůbec vycházet. Všechny domy v tehdejším ghettu byly propojené nejen sklepy, ale i v patrech. Tady v přízemí rabínského domu měli i svého řezníka, kterému říkali košerák. I prodejna tady byla,“ doplňuje Marie Fišerová.
Rabínský dům v Polné se slavnostně otevře 25. června 2014 v 15:30. Od 26. června už bude přístupný veřejnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Arménie se už nemůže spoléhat na Rusko. Rozhodla se proto narovnat své vztahy se Západem, říká expert
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Týdeník iROZHLASu: sledujeme hemžení komunistů či Motoristů, ale i to, jak Čína lakuje Sin-ťiang narůžovo
-
Buchtík: V roce 2021 se volilo proti Babišovi, teď se bude volit proti Fialově vládě