Opravený rabínský dům v Polné na Jihlavsku má na balkónu latrínu
V Polné na Jihlavsku se letos v červnu veřejnosti poprvé otevře zrekonstruovaný rabínský dům. Po synagoze na Karlově náměstí je to další památka, která připomíná židovskou historii města.
Rabínský dům stojí v Polné od roku 1713 a prošel mnoha úpravami. Nakonec v něm byly kanceláře finančního úřadu a byty. Náročná obnova pak z ruiny doslova vyloupla původní rabínský dům.
Vedoucí městského muzea Marie Fišerová vzpomíná na překvapení, které na ni čekalo, když dělníci zbourali staré sociální zařízení: „Vznikl otvor do podzemí. A protože je Fišerová zvědavá, tak se v montérkách po zadní části těla sesula do sklepení a tam byla mikve. Je to jedna z nejkrásnějších mikví.“
Mikve, tedy židovská rituální lázeň, nebyla ale jediným pokladem, který sutiny vydaly. Rabínský dům má po dlouhých letech zpět i svou černou kuchyni. Na cihlové klenbě je dosud znát očouzení kouřem. Další překvapení čekalo na malém balkónku v zadní části domu. Ve výklenku se skrýval suchý záchod. Tehdy byl zřejmě krytý budkou, teď je světu a návštěvníkům otevřený.
Nejkrásnější místnost rabínského domu se nachází v prvním patře. „Tady to je zimní modlitebna. Rabín tady v zimním období konal pobožnosti pro takových třicet židů. Tady měli nějaké topení. Synagoga se vyhřívat nedala,“ vysvětluje Marie Fišerová.
Pod rovnými stropy se objevily krásné klenby a většině místností v rabínském domě restaurátorky vrátily také nádherné nástěnné a stropní malby. Když si rabínský dům v Polné projdete, nahlédnete do tehdejšího denního života židovských obyvatel.
„Tady v rabínském domě bylo soustředěno všechno. Oni ze svých domů nemuseli vůbec vycházet. Všechny domy v tehdejším ghettu byly propojené nejen sklepy, ale i v patrech. Tady v přízemí rabínského domu měli i svého řezníka, kterému říkali košerák. I prodejna tady byla,“ doplňuje Marie Fišerová.
Rabínský dům v Polné se slavnostně otevře 25. června 2014 v 15:30. Od 26. června už bude přístupný veřejnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Firma vykázala 197 hodin za opravu branky na hřiště, radnice to zaplatila. Zakázku řeší policie
-
Kalhousová: Podmínkou splnění Trumpova mírového plánu bude příslib vzniku palestinského státu
-
Nejhorší střelba ve švédských dějinách. Mnoho otázek zůstává nezodpovězených, říká premiér k útoku
-
Zelenskyj: Ukrajině by bezpečnost zaručily mimo NATO jaderné zbraně. Putin se musí zcela stáhnout