Osobností Ústeckého kraje se stal Lukáš Pulko. Dětem je potřeba dát prostor k vyžití, říká

30. květen 2022

Lukáš Pulko z Ústí nad Labem vede sedm let futsalovo-fotbalový klub Mongaguá pro děti. Získal díky tomu ocenění v anketě Osobnost roku 2021 Ústeckého kraje v kategorii Dobrý skutek. Za jedenáct let, kdy vydavatelství Metropol anketu pořádá, byl Lukáš Pulko prvním nominovaným Romem. V dané kategorii se stal absolutním vítězem.

Lukáše Pulka na cenu Osobnost roku 2021 Ústeckého kraje nominovala ředitelka Národní asociace dobrovolnictví v Ústí nad Labem Lenka Vonka Černá. Čím si Lukáš nominaci zasloužil?

Čtěte také

„Lukášovu práci sleduji už řadu let. Moc se mi líbí, jak pracuje s dětmi, hlavně s mladými chlapci v rámci sportu. Líbí se mi také, že je zástupcem Romů. Je to muž, který své komunitě jde příkladem, a to nejen tím jak žije a pracuje, ale i tím jak tráví volný čas.”

Anketu pořádá šéfredaktorka severočeského Metropolu Ladislava Richterová jako poděkování lidem, kteří v regionu dělají něco výjimečného:

„Letos šlo o již 11. ročník ankety a dosud tedy žádný Rom nikým jmenován nebyl.”

Překvapil vás výsledek?

„Upřímně ano. Jméno Lukáš Pulko totiž není úplně známé. Málokdo ví, co dělá. Trochu se o něm začalo mluvit, když ho přijal papež František a udělil mu požehnání. To pro něj bylo zadostiučinění.”

V anketě hlasovalo celkem 1639 lidí, z toho 379 pro Lukáše Pulka.

‚Na plácku‘ vyrostlo několik generací skvělých sportovců

Dětem, a to zejména těm z Krásného Března v Ústí nad Labem, se Lukáš Pulko věnuje od roku 2015. Jak sám říká, teď už má v klubu Mongaguá třetí generaci:

„V první generaci tu byli Dan Hajaš a Honza Koňa, kteří jsou dnes profesionálové. Oba se dostali do české futsalové reprezentace. V druhé generaci to byli Pája Hajaš a Honza Slepčík, ti zase hrají v FK Ústí nad Labem. Obě generace byly hodně úspěšné.”

„Současnou třetí generaci nejmenších jsem začal trénovat vloni. Je jich asi dvacet.”

A neunavuje vás to, začínat pokaždé s novou várkou dětí?

„Právě, že ne. Spíš mě to nabíjí energií. Kluky, které dva až tři roky vychovávám a je jim kolem 15 let, předávám do různých fotbalových klubů, především do FC Rapid Ústí nad Labem, který hraje první futsalovou ligu.”

Kde trénujete?

„Na plácku v Družstevní ulici. Dlouhodobě se snažím, aby s tím město něco udělalo. Ne jen u nás, ale i v ostatních městech, ve kterých Mongaguá působí. V Ostravě už se to povedlo, u nás v Ústí také dva plácky, ale pořád je to málo. Dětí, které si hrají venku, je obrovské množství a je potřeba jim dát prostor k vyžití.”

Proč jste se do toho vůbec pustil?

„Odmalička hraju fotbal. Vyrostl jsem na Výšině, na jednom malém plácku, kde nás jako kluků bylo opravdu hodně. Třeba basketbalista Lukáš Horváth – začal házením na koš na plácku a pak se dostal do první dorostenecké ligy. Nebo Jára Jancura, hokejbalista, reprezentant České republiky. A mnoho fotbalistů a futsalistů, všechno výsledek jednoho plácku na Výšině. A to je můj život, můj motor, díky kterému žiju a pokračuju dál.”

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...