Ovocné stromy obalené plody - letos výhra, příští rok bída

2. červen 2018
Větev broskvoně obsypaná plody, je třeba je probrat

Máte ovocné stromy obalené plody? Je na ně radost pohledět? Pozor, i v tomto případě platí to velké ale… Letos budete mít bohatou sklizeň, ale strom se může vyčerpat a v příštím roce nemusí plodit vůbec. Kolik plodů ponechat na ovocných stromech, aby je nadměrná úroda neoslabovala, nám poradil Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Možná vám hlavou letí myšlenka: nechám je tam všechny, ať si plodů dosytosti užijeme! Neměli byste jí podlehnout. Správné by bylo probrat plůdky tak, aby ty, které ponecháme, byly od sebe vzdálené přibližně 5 centimetrů. Strom takovou úrodu lépe zvládne, plody dozrají ve správnou dobu, budou větší, chutnější.

Ale každému nevadí, že plody budou malé. Považuje za zázrak, že má plodů tolik a na stromě je ponechá. Co to pro strom bude znamenat? Nadměrná úroda ho oslabuje, hůře zakládá květy do příštího roku, může se pod velkou úrodou rozlámat. Takový strom také později ukončuje vegetaci, je náchylnější k postižení mrazy, podléhá snadněji chorobám, u meruňky třeba takzvané mrtvici meruněk.

Samozřejmě se to netýká pouze meruněk. Doporučení redukce plodů platí obecně pro všechny druhy velkého ovoce. U broskvoní a meruněk se dělá probírka raději už teď, u jádrovin až po takzvaném červnovém propadu malých plůdků. A platí pravidlo: ponechat jeden plod na 8 až 10 centimetrů větviček v koruně.

Větev broskvoně po probírce plodů
Množství probraných plodů z jednoho stromu