Památeční kameny v lesích u České Třebové připomínají panství Lichtenštejnů
V České republice se zachovalo devadesát Lichtenštejnských pamětních kamenů. Tři z nich se nachází mezi Českou Třebovou a Lanškrounem, v lesích nad Třebovskými stěnami. Lesní zaměstnanci jimi vzdávali hold a dík svému knížeti pánovi Johannovi II. z Lichtenštejna, velkému dobrodinci a lidumilovi.
Jeho Jasnost Johan II. vládl domu Lichtenštejnů 71 let, od roku 1858 až do roku 1929. Patřilo mu 31 panství na Moravě, v Čechách a ve Slezsku, Dolních Rakousech, Salzbursku a Lichtenštejnsku. Proslul svou dobročinností a byl známým mecenášem vědy a umění.
V roce 1898 u příležitosti 40. výročí jeho vlády byly v jeho lesích vysazeny dubové háje, celkem 40 dubů. Co strom, to rok vlády. A u nich lesníci usazovali kameny s nápisy připomínajícími výročí vlády v latinském, českém nebo německém jazyce. Celou akci zorganizoval knížecí lesní rada Julius Wiehl.
Po deseti letech, při dalším výročí, dostaly některé pomníky doplňkové desky, jiné byly přetesány a jiné jen mírně opraveny. A lesní dělníci vysázeli deset nových dubů. Dubové háje neměly přitom jen památeční charakter. Lesníci si tak zkoušeli, jak se bude dařit dubovým porostům na různých stanovištích v různých nadmořských výškách. Ale zatímco některé památeční kameny v krajině zůstaly, duby se až na pár jednotlivých stromů nedochovaly.
Jubilejní kámen císaře Františka Josefa I.
Jeden památeční kámen na Třebovských stěnách je ale jiný. Dnes je zrenovovaný a usazený u studánky nad Damníkovskou hájovnou. Jde o císařský pamětní kámen usazený v roce 1908. Kolem něj bylo vysazeno šest javorů, k šedesátiletému výročí vlády císaře. Dlouhá léta se o něm nevědělo, byl totiž svalený v lese a zarostlý houštím.
Tyto kameny a všechny podobné pomníky oslavující panování císaře musely být za První republiky odstraněny. Pod hrozbou vysoké pokuty nebo dokonce i vězení. Proto se císařských pamětních kamenů dochovalo tak málo, tento jediný v Čechách a dva na Moravě.
Lichtenštejnské i císařský památeční kámen jsou v lesích u České Třebové usazeny podél cest, jsou snadno dostupné a staly se vyhledávanými cíli na turistických trasách. Zájemci se o jejich historii dozvědí z informačních tabulí, které jsou na stezkách instalovány. Lesní cesty jsou sjízdné pro cyklisty. Třebovské stěny jsou vyhledávané i rodinami s malými dětmi, pro které místní ochránci přírody připravili několik smyslových naučných stezek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud
-
‚Ani zdravé dítě by takový stres nevydrželo.‘ Válka na Ukrajině silně doléhá na děti, potřebují zvláštní péči
-
Rath prodal v tichosti polovinu domu ve Zbuzanech. Bydlí v něm jeho bratr, ten o tom nevěděl
-
Britské ostrovy bičuje vítr o rychlosti 182 kilometrů v hodině. Statisíce domácností jsou bez elektřiny