Památná lípa u Konojed na Litoměřicku má překvapivě štíhlou siluetu
Na 130 stromů zahrnuje seznam památných stromů v Chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Jedním z nich je lípa schovaná v houstnoucím lesním porostu u jednoho z bývalých zámeckých rybníků v Konojedech na Litoměřicku. Titulem Památný strom se pyšní od 6. dubna 1999.
Navrhnout nějaký strom na titul Památný strom může kterýkoliv občan České republiky. V návrhu je třeba uvést, o jakou dřevinu se jedná, kde se nachází a svůj návrh odůvodnit. Odborníci pak rozhodují, zda si strom ochranu zaslouží.
Najít zmíněnou konojedskou lípu je poněkud složité, ale cesta není příliš dlouhá. Začnete na návsi v Konojedech, obhlédnete rozsáhlý areál bývalého zámku a kláštera. Můžete ocenit vzhled opraveného kostela i postup prací na zdevastovaném zámku, který před lety vybydlela armáda.
A pak se buď zeptáte místních, nebo se sami pustíte kolem dolní zdi obklopující celý areál směrem do polí. Po chvíli se na levé straně objeví rybník. Když dorazíte k jeho hrázi, dobře zamaskované rákosím a travinami, zleva ji přejdete a budete se stále držet mírně vlevo. Po pár desítkách metrů dojdete k památné lípě. Možná, že dřív uvidíte tabulku, než identifikujete strom samotný.
Vzhůru za sluncem
Obdivovat můžete její mimořádný vzhled. Vypíná se do výšky 28 metrů, obvod kmene je 421 centimetrů. Lípa je obklopena dalšími vzrostlými stromy, a tak ji to nutí vytahovat se za světlem do výšky. Jakkoli je to mohutný strom, jeho koruna se začíná větvit až poměrně vysoko nad zemí a směřuje vzhůru. Vytváří tak pro lípu neobvyklou štíhlou siluetu.
Vzhledem ke statutu památného stromu je konojedská lípa sledovaná a opečovávaná. Menší dutinu na začátku koruny ochranáři zastřešili, aby do ní nepronikala voda a kmen neprohníval zevnitř.
V těsném sousedství lípy je patrný zbytek zídky z malých pískovcových kvádrů, dnes obrostlých huňatým mechem, a náznak původní cesty zdejšího pramene. Voda si nyní našla novou cestu a částečně rozbahňuje okolí. Kdysi uměle vytvořený okrasný parkový prvek se pomalu ztrácí v objetí přírody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Rychloměr se obalí sněhem a chová se jako rozbitý.‘ Vlaky s ETCS zastavují při nízkých teplotách
-
Fico čekal, že Zelenskyj bude přemýšlet jako podnikatel. Ne jako státník, říká ukrajinistka Víchová
-
Insolvenční správce Liberty Ostrava chce prodat odval Lihovarská. ‚120 milionů je za něj málo,‘ míní
-
ONLINE: Ukrajina hlásí dosud největší vzdušný útok na Rusko. Na několika místech vypukl požár