Památné místo skautů v Beskydech mohyla Ivančena mění svou podobu
V Beskydech pod vrcholem Lysé hory stojí pozoruhodná kamenná mohyla. Jde o památné místo skautů jménem Ivančena, které 6. října 1946 založil 30. oddíl Junáka z Moravské Ostravy. A to na památku pěti členů Odboje slezských Junáků, kteří byli na konci 2. světové války popraveni v polském Těšíně.
Mohyla z kamenů, které sem skauti přinášeli jako symbol statečnosti, přátelství a vlastenectví, dosáhla postupně výšky čtyř metrů. Byla ale značně nestabilní a hrozilo, že by se mohla sesunout k zemi. A proto právě letos – v roce 70. výročí existence mohyly - prochází zásadní rekonstrukcí.
Kámen po kameni teď dobrovolníci z řad skautů mohylu rozebírají. Zájemci mohou ale kameny k památníku nosit dál, jen místo na mohylu je umístí na nově budované kamenné terasy.
Vzpomínka na statečné skauty
V průběhu 2. světové války se sotva dospělí ostravští skauti pod vedením Vladimíra Čermáka zapojili do protinacistického odboje. Často se scházeli na tajných setkáních na odlehlých místech Beskyd, mimo jiné i v tábořišti Chladná voda nedaleko Ivančeny.
V dubnu roku 1945 však byli odbojáři zatčeni a celkem 18 lidí bylo ranou do týlu popraveno na starém židovském hřbitově v Polském Těšíně. Mezi nimi i pětice ostravských skautů – Vladimír Čermák, Vladimír Pach, Milan Rotter, Otto Klein a Quido Němec.
Aby vzpomínka na popravené mladíky z myslí lidí nevyprchala, rozhodla se skupina skautů z 30. oddílu ostravského Junáka uctít jejich památku něčím trvalým. Stloukli prostý dřevěný kříž, vzali pár kamenů a vydali se na Ivančenu, odlehlé místo na horském hřebeni pod Lysou horou poblíž oblíbeného tábořiště. Z kamenů vytvořili malou mohylu a do ní upevnili kříž. Do nitra kamenné pyramidy byl vložen vzkaz v láhvi s výzvou: Přiložte kámen na jejich mohylu!
Uhlí i kámen z Měsíce
A skauti nezapomněli. Zvěst o kamenném památníku v Beskydech se rozletěla napříč celou zemí. Zejména v dubnu, kolem svátku sv. Jiří sem mířili a i dnes stále míří skauti uctít památku padlých kamarádů. Po kapsách, v batohu i na nosítkách přinášejí nové a nové kameny.
Ani v době zákazu skautingu komunistickou mocí nebyla tato tradice porušena. Naopak se v lidech výstup na Ivančenu stal ještě silnějším symbolem boje proti nesvobodě.
Někteří přiloží na mohylu obyčejný kámen, jiní jej vymalují či vytesají vzkaz a své jméno. A protože se mohyla nachází na Ostravsku, nesmí chybět ani kus černého uhlí. V útrobách mohyly je prý ukrytý i měsíční kámen. Daroval jej Neil Armstrong, sám nadšený skaut, když se o tomto jedinečném památníku dozvěděl.
Rekonstrukce Ivančeny by měla skončit na podzim roku 2016. V sobotu 8. října bude odhalena její nová podoba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chtěl svědčit o válečných zločinech spolubojovníků. Chorvatského důstojníka ale zabila bomba
-
Jak jsem fotil listopad 1989 v Olomouci aneb ‚Kašlu na to a jdu tam!‘
-
V Berlíně demonstrovalo 160 tisíc lidí. Nelíbí se jim spolupráce Merze s Alternativou pro Německo
-
V říši čečenského sultána. Ramzan Kadyrov a jeho brutální hra bez pravidel