Pan Tau má sochu na autobusovém nádraží v Třešti. V cukrárně ochutnáte jeho buřinku

13. březen 2018
Socha Pana Tau v Třešti

Určitě ho všichni dobře znáte. Štíhlý pán v pruhovaných kalhotách, černém sáčku s vestičkou, v klopě bílý karafiát, v ruce paraplíčko a na hlavě buřinka. Už jste doma? Řeč není o anglickém lordovi, ale o hrdinovi českých dětských filmů. O Panu Tau. A představte si, že má dokonce vlastní sochu. V Třešti na Vysočině.

Bylo 28. dubna roku 1925, když paní Šimánková ze Stajišť začala rodit. S manželem se nacházeli v Třešti, ale k lékaři to bohužel nestihli. Museli zajít do místní lékárny, která tehdy stávala na místě dnešního autobusového nádraží. A tam, přímo na pultu, se narodil Otto Šimánek, známý český herec a představitel postavy Pana Tau.

S Třeští toho jinak Otto Šimánek neměl mnoho společného. Nechodil tam ani do školy. Rodina se brzy přestěhovala do Prahy, ale jeho rodiště Třešť zůstala. A město je na svého rodáka hrdé. V roce 2011 mu dokonce na místě oné bývalé lékárny odhalili dřevěnou sochu.

„Autorem sochy je řezbář Daniel Stejskal a dřevo je z více než stoletého jasanu,“ říká vedoucí odboru kultury a propagace městského úřadu v Třešti Romana Šťastná. Samotná socha je vysoká dva a půl metru a i s podstavcem má přes čtyři metry. A samozřejmě jí nechybí typické atributy Pana Tau: paraplíčko, karafiát v klopě saka ani buřinka.

Kouzelnou buřinku Pana Tau mohou navíc návštěvníci Třeště ochutnat. Učni místního cukrářského učiliště vymysleli recept a do cukrárny v Schumpeterově domě, kde sídlí také třešťské infocentrum, dodávají zákusek v podobě buřinky. „Stojí za to,“ doporučuje Romana Šťastná.