Pardubicko se díky Pernštejnům pyšní technickou raritou. Opatovickým kanálem
Ojedinělou historickou stavbu v Pardubickém kraji představuje Opatovický kanál, který je dlouhý 32 kilometrů. Začíná v Opatovicích nad Labem a končí kousek za Přeloučí. Začali ho stavět mniši z Opatovického kláštera a celý systém zdokonalili Pernštejnové. Před 500 lety se jim podařilo vybudovat unikátní soustavu rybníků plných ryb.
Pardubický architekt Vladimír Rozehnal ve své knize Pernštejnská stezka v 21. století zmapoval místa spjatá právě s Pernštejny a s Opatovickým kanálem. A my jsme se s ním vydali do Lázní Bohdanče. „Jsme u Opatovického kanálu, zhruba v polovině jeho délky. A ty mlýny, na které se díváme, už tady stojí 500 let. A jsou dodnes funkční,“ říká Vladimír Rozehnal.
Opatovický kanál slouží k napájení rybníků také dnes. A díky tomu se v Bohdanči udržela tradice chovu ryb. Procházky k bohdanečským sádkám podél Opatovického kanálu si oblíbili místní i lázeňští hosté. Cestu od mlýnů k sádkám lemují aleje, v okolních ohradách se pasou zvířata. A čerstvý Pernštejnský kapr přímo ze sádky také přijde vhod.
Díky Opatovickému kanálu přibyly na Pardubicku v době Pernštejnů desítky mlýnů. Jedním z nich je Výrov v Břehách u Přelouče. Patřil k největším v kraji. V současnosti se budova přestavuje na kulturní centrum.
„Teď se nacházíme v severní partii před mlýnem Výrov a vidíme, že spodek mlýna spočívá na původních kvádrech z pískovce, které vznikaly v době Viléma z Pernštejna. Což je jasný důkaz, že se tento mlýn začal stavět kolem roku 1500 a zprovozněný mohl být kolem roku 1513. Ty kvádry tady jsou jako jakási paměť té doby,“ dokládá starosta obce Břehy Petr Morávek historickou hodnotu stavby.
Opatovický kanál napájel v době největší slávy Pernštejnů až 300 rybníků. Mnoho z nich už zaniklo, a tak byl tok využit pro rybníky nové. Třeba pro rybník Buňkov, který se začal budovat v 70. letech minulého století. Od mlýna Výrova je jen kousek. A svůj domov na něm našly i volavky. „Po rekonstrukci celého zázemí rybníka dnes tohle místo slouží také lidem k rekreaci. Je tam písečná pláž i možnost ubytování,“ dodává starosta Břehů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Velká porota hlasovala a Trump je prvním bývalým prezidentem USA, který čelí obvinění z trestného činu
-
Úniky přímo z Putinovy špionské sítě nezískáte často, říká reportér Harding z The Guardian o ‚Vulkan Files‘
-
Na Broumovsku útočí krkavci na hospodářská zvířata. Snadnou kořistí jsou pro ně především jehňata
-
Kraje by měly dostávat peníze skrz jiné kritéria než podle počtu obyvatel, vysvětluje jihočeský hejtman