Pardubicko se díky Pernštejnům pyšní technickou raritou. Opatovickým kanálem
Ojedinělou historickou stavbu v Pardubickém kraji představuje Opatovický kanál, který je dlouhý 32 kilometrů. Začíná v Opatovicích nad Labem a končí kousek za Přeloučí. Začali ho stavět mniši z Opatovického kláštera a celý systém zdokonalili Pernštejnové. Před 500 lety se jim podařilo vybudovat unikátní soustavu rybníků plných ryb.
Pardubický architekt Vladimír Rozehnal ve své knize Pernštejnská stezka v 21. století zmapoval místa spjatá právě s Pernštejny a s Opatovickým kanálem. A my jsme se s ním vydali do Lázní Bohdanče. „Jsme u Opatovického kanálu, zhruba v polovině jeho délky. A ty mlýny, na které se díváme, už tady stojí 500 let. A jsou dodnes funkční,“ říká Vladimír Rozehnal.
Opatovický kanál slouží k napájení rybníků také dnes. A díky tomu se v Bohdanči udržela tradice chovu ryb. Procházky k bohdanečským sádkám podél Opatovického kanálu si oblíbili místní i lázeňští hosté. Cestu od mlýnů k sádkám lemují aleje, v okolních ohradách se pasou zvířata. A čerstvý Pernštejnský kapr přímo ze sádky také přijde vhod.
Díky Opatovickému kanálu přibyly na Pardubicku v době Pernštejnů desítky mlýnů. Jedním z nich je Výrov v Břehách u Přelouče. Patřil k největším v kraji. V současnosti se budova přestavuje na kulturní centrum.
„Teď se nacházíme v severní partii před mlýnem Výrov a vidíme, že spodek mlýna spočívá na původních kvádrech z pískovce, které vznikaly v době Viléma z Pernštejna. Což je jasný důkaz, že se tento mlýn začal stavět kolem roku 1500 a zprovozněný mohl být kolem roku 1513. Ty kvádry tady jsou jako jakási paměť té doby,“ dokládá starosta obce Břehy Petr Morávek historickou hodnotu stavby.
Opatovický kanál napájel v době největší slávy Pernštejnů až 300 rybníků. Mnoho z nich už zaniklo, a tak byl tok využit pro rybníky nové. Třeba pro rybník Buňkov, který se začal budovat v 70. letech minulého století. Od mlýna Výrova je jen kousek. A svůj domov na něm našly i volavky. „Po rekonstrukci celého zázemí rybníka dnes tohle místo slouží také lidem k rekreaci. Je tam písečná pláž i možnost ubytování,“ dodává starosta Břehů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Problém opět neřeší systémově.‘ Prezident Pavel vetoval novelu o zvýšení platů veřejných činitelů
-
Do dětského domova jsem se dostal náhle po smrti babičky, jsem tam jen rok, říká 12letý Samuel
-
Ze setkání v Mnichově byla evropská kocovina. Pozvání na další večeři to ale nevyřeší, říká Pojar
-
Zemřel Miloš Balák, bývalý šéf Lesní správy Lány. Bylo mu 57 let